Daniele Gargano: Polska to już nie to samo miejsce co 20 lat temu

Daniele Gargano to włoski psycholog i psychoterapeuta, który od pięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Założył tutaj rodzinę i otworzył gabinet terapeutyczny. W związku z tym, że pracował przez wiele lat w rehabilitacji psychiatrycznej posiada bardzo interesujące doświadczenie zawodowe. W Warszawie przyjmuje klientów, prowadzi również terapię przez Skype pomagając swoim rodakom mieszkającym na obczyźnie.

Z Daniele Gargano rozmawiała Małgorzata Ruszkowska, autorka strony The Alternative Ideas:

Dzień dobry Daniele, pracujesz z osobami z całej Europy, skąd masz najwięcej klientów?

Na początku zajmowałem się Włochami i Polakami, zamieszkałymi w Polsce. Dużą część mojej klienteli stanowią też pary polsko-włoskie.
W związku z powyższym, miałem też możliwość współpracy z osobami innych nacji, nawet tych spoza Europy. Obecnie mam klientów z różnych stron świata; Afryki Północnej, Polinezji Francuskiej, a nawet… Haiti. Daje mi to możliwość poznania innych kultur i obyczajów. To bardzo ważne, aby poznać profil i życie klienta pod kątem kulturowym, ponieważ jest on namacalny w procesie terapeutycznym.

Niesamowite! Nie miałam pojęcia, że mamy w Polsce ludzi aż z tak odległych miejsc!

Tak, bez wątpienia, w tym momencie przez Polskę przewijają się ludzie z całego świata.

Wiemy, że Włochy to kraj regionalnie zróżnicowany. Polska natomiast jest pod silnym wpływem jej historii. Na pierwszy rzut oka, jakie różnice kulturowe widzisz między Polakami i Włochami?

Tak się składa, że obecnie Polska przedstawiana jest w międzynarodowej opinii publicznej, jako miejsce o silnej tendencji prawicowej, zamykające się na świat. To kraj bez wątpienia bardzo tradycyjny, może dlatego nacjonalizm ma tu swoje prawa, co zresztą utrwala jego rola historyczna.
Dla mnie Polska to kraj bardzo gościnny, który jednocześnie uważnie obserwuje przybyszów. Polacy lubią podróżować i w moim odczuciu są otwarci na zetknięcie się z nową kulturą. Odkąd tu zamieszkałem, ludzie zagadują mnie z ciekawością, kiedy słyszą, że mówię po włosku. Chcą się dowiedzieć kim jestem. Sprawia mi to wielką przyjemność, zwłaszcza będąc daleko od domu. Ten rodzaj odbioru przez lokalną społeczność jest niezastąpiony.

Mówiąc o różnicach, pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to sposób komunikacji. Włosi są często postrzegani jako ‘ciepły’ naród, co charakteryzuje mieszkańców Południowej Europy. Nie utrzymuję, że jest to lepszy lub gorszy sposób bycia, po prostu jest to różnica kulturowa.
W Polsce doceniam porządek w lokalnej społeczności oraz na ulicach miast. Ludzie przestrzegają ustalonych przepisów, czego nie można do końca przyznać Włochom. Na przykład w każdym urzędzie, banku lub barze ludzie stoją w kolejce. Albo na przykład, ktoś coś gubi, ktoś inny to znajduje i odkłada w bezpieczne miejsce, aby można było daną rzecz odnaleźć. Kierowcy zwalniają na pasach, aby dać przechodniom spokojnie przekroczyć jezdnię. To nieduże, ale namacalne różnice.

Po pięciu latach w Polsce mam już wyrobioną opinię na temat Polaków. Po tak ciężkiej przeszłości pod względem historycznym, widać jak świetnie radzicie sobie z życiem i potraficie wyjść z każdej trudnej sytuacji.

Ciąg dalszy wywiadu znajduje się na stronie The Alternative Ideas. Proszę kliknąć tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.