Zimowa Bolonia. Utrudnienia na drogach i autostradach. Nieczynne lotnisko

Pierwsze dni marca a śnieg nadal trzyma, temperatura zero stopni lub nieco poniżej zera – nietypowe dla północnej części Włoch o tej porze roku.  Ostatni raz nasypało tu śniegiem w lutym 2012 roku.

Naprzemienny deszcz i śnieg spowodowały zamarznięcia dróg, w mieście  bezustannie rozsypywano sól  na jezdnię   i chodniki. Rano niektóre odcinki dróg i autostrad zostały zamknięte dla ruchu. W piątek 2 marca rano zamknięto także lotnisko, które zamarzło i zamieniło się w ogromne lodowisko, wywołując polemiki i zamieszanie wśród pasażerów. Zabrakło także specjalnej cieczy rozpuszczającej lód z powierzchni samolotów, w oczekiwaniu na nową dostawę niektóre loty zostały odwołane a inne  polecą z opóźnieniem.

Burmistrz miasta wprowadził także 24 godzinny zakaz dostarczania pizzy i innych potraw na wynos na rowerach i motorach, ze względu na  bezpieczeństwo. Choć właśnie w tych dniach wzrosło zamówienie na dostawy do domów i właściciele pizzerii nie byli zachwyceni nowym rozporządzeniem.  Jednak burmistrz Bolonii podkreślił, że pracownik powinien być chroniony, a pracodawcy wcale się złą pogodą nie przejmowali, przeciwnie, proponowali pracownikom bonusy za pracę w takich warunkach.

Także chodniki pod arkadami są bardzo śliskie, w ostatnich dniach zarejestrowano wiele upadków i złamań kończyn.  Ze względu na ilość zgłoszeń zwiększono personel w szpitalach na oddziale pierwszej pomocy oraz na oddziale radiografii i ortopedii.

Największą frajdę mają dzieci, zamiast do szkoły, które często w tych dniach zamykano, biegły przed dom by ulepić bałwanka.

Oto ostatnie rekordowe śniegowe zimy w Bolonii: luty  2012 , marzec 2010, grudzień  2009, luty 2004,  marzec 1986, listopad  1977,  grudzień 1967.

 

 

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Wszelkie prawa zastrzeżone. ALL RIGHTS RESERVED

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *