Dobra wiadomość z Włoch: otwarto pierwsze miasteczko dla chorych na Alzheimera

Szacuje się, że na świecie 24 miliony ludzi cierpi na chorobę Alzheimera, a w 2050 roku ich liczba ma się zwiększyć aż czterokrotnie! We Włoszech liczba osób cierpiących na demencję już sięga 1,2 miliona. Dlatego tak ważne są nowe skuteczne sposoby leczenia tej choroby i nowe rozwiązania na dostosowanie naszego życia do jej objawów.

Powstało pierwsze we Włoszech miasteczko z myślą dla chorych na Alzheimera i innych form demencji. To prawdziwe mini miasteczko, oprócz osiedla domków, znajdują się tu uliczki, place, zielone skwery, sklepy, kościół, bar, fryzjer i ogrody warzywno-owocowe. Tak więc pacjenci będą mogli w pewnym sensie prowadzić normalne codzienne życie, będąc jednocześnie pod opieką specjalistów i najnowszego systemu technologicznego, który pomoże w nieinwazyjnym monitorowaniu sytuacji.

Eksperymentalne miasteczko w Monzy (Lombardia) o nazwie „Il Paese Rirtovato” zostało zrealizowane we współpracy z naukowcami z Politechniki w Mediolanie, Fundacji Golgi Cenci i instytutu CNR (Consiglio nazionale delle ricerche). Inauguracja odbyła się 24 lutego 2018.

Miasteczko może gościć 64 pacjentów, i położone jest na terenie 14 tysięcy metrów kwadratowych. Projekt został przygotowany w każdym szczególe, łącznie z doborem wyposażenia, kolorów, zapachów, itp.,  tak aby zapewnić mieszkańcom pełny komfort i bezpieczeństwo. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 9 i pół miliona euro.

.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *