Jak przygotować nasz balkon i ogród na sezon letni?

Kiedy ostatnio wychodziliście na balkon albo na taras? Jeśli odpowiecie, że wczoraj to zapewne w celu wystawienia tam czegoś, co może poczekać do wiosny na znalezienie stosownego miejsca, ewentualnie w celu zabrania czegoś, bo akurat zapowiadano wichurę.

 

Raczej nie była to wizyta związana z chęcią usadowienia się na wygodnym krześle i wypicia kawy. Jeszcze nie. Ale już coraz częściej tęsknie zerkacie za okno i zastanawiacie się jak przygotować balkon na sezon wiosenno-letni. Meble ogrodowe pochowane, płytki tarasowe pokryte lepką warstwą brudu, śpiące snem zimowym pnącza nie zdradzają jeszcze ochoty do przebudzenia. Zanim usadowicie się wygodnie na balkonie, zanim się dookoła zazieleni, czeka was sporo pracy.

Meble na balkon

Meble ogrodowe przezimowały więc zapewne w garażu, domku narzędziowym albo przynajmniej pod jakąś solidną plandeką. Meble ogrodowe drewniane powinny były zostać na zimę dobrze oczyszczone, naprawione (wszystkie pęknięcia, połamane elementy konstrukcyjne, zadry) oraz – jeśli była taka konieczność – polakierowane lub w inny sposób zabezpieczone stosownymi preparatami do drewna. Po takich zabiegach na pewno przetrwały chłodne miesiące w nienaruszonym stanie. Jeśli nie konserwowaliście mebli z drewna przed zimą, teraz trzeba bacznie im się przyjrzeć i czym prędzej naprawić usterki. Podobne zasady dotyczą mebli z innych surowców naturalnych jak rattan czy wiklina. Jeśli zostawimy je na pastwę wilgoci i zmiennych temperatur bez odpowiedniego zabezpieczenie, mogą zgnić, spleśnieć, ulec deformacji. Meble na taras koniecznie muszą zostać na przednówku doprowadzone do ładu. W przeciwnym razie nie będzie z nich użytku – objawią nam się po zimie jako zdezelowane i brudne.

Surowce naturalne czy technorattan?

Jeśli nie macie serca do dbania o meble ogrodowe, zrezygnujcie z krzeseł i stołów drewnianych, rattanowych i wiklinowych. To dla was wymyślono technorattan czyli tworzywo sztuczne idealnie imitujące ten surowiec naturalny. Meble ogrodowe z technorattanu są łatwe w czyszczeniu, odporne na warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Zestawy wypoczynkowe z tego materiału – np. kanapa, fotele i stolik z zestawu Sevilla 3 – idealnie nadają się na przyjęcia w ogrodzie albo do urządzenia strefy wypoczynku na dużym tarasie. Oczywiście zwolennicy pachnącego surowego drewna będą zniesmaczeni, uznając, że meble ogrodowe powinny współgrać z ogrodem, z naturą – skąd więc tej pomysł na „plastik”? Ale wyobraźcie sobie, że oprócz obowiązku konserwacji przed zimą, odpadnie wam także jeszcze przykrzejszy obowiązek nieustannego zwracania uwagi dzieciom, żeby nie wylały, nie rozsmarowały, nie zatłuściły… Technorattan świetnie czyści się wilgotną ściereczką z detergentem.

Lato w ogrodzie

Jeśli wasze życie rodzinne i towarzyskie wiosną i latem toczy się na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie, przyjdzie też czas na zastanowienie się jak przygotować ogród na ciepłe miesiące. Oczywiście nie damy wam tu żadnych porad ogrodniczych, ale uczulamy: warto zawczasu pomyśleć o przygotowaniu miejsca, w którym zakotwiczą meble ogrodowe, hamak, parasol, grill. Jeśli macie takie stałe miejsce, czekają was porządki. Jeśli je dopiero planujecie, pamiętajcie, że lato w ogrodzie wtedy jest naprawdę przyjemne, kiedy każdy z domowników ma szansę uprawiać jego ulubioną aktywność. Nie zakładajmy angielskiego trawnika, jeśli dzieci będą grać w piłkę i jeździć na rowerze…

Stoły, krzesła, leżaki, hamaki…

Wybierając meble ogrodowe na balkon, na taras czy wprost na trawę, warto postawić na jakość. To naprawdę bardzo intensywnie eksploatowane stoły, krzesła, leżaki, hamaki, kanapy. Dobrze by było, żeby przetrwały więcej niż jeden sezon w doskonałej jakości. W tym wypadku oszczędzanie zawsze się mści – połamane meble do użytku na zewnątrz można jedynie wyrzucić. No, chyba że tanie meble do ogrodu kupujecie u sprawdzonego dystrybutora.

Zestaw mebli czy pojedyncze egzemplarze?

I pojedyncze meble, i całe zestawy wypoczynkowe kupujmy wyłącznie u takich dystrybutorów, którzy informują klientów o zasadach konserwacji oraz dają gwarancję jakości swoich produktów.

Oczywiście zanim usadzicie się na tarasie, trzeba będzie posprzątać. Zimowe miesiące – jakaż ta nazwa nieadekwatna do tego, co się teraz dzieje w pogodzie… – zrobiły swoje: czeka nas gruntowne mycie wszystkiego. A potem doprowadzenie do porządku mebli ogrodowych. Mam nadzieję, że przechowywaliście jej zgodnie z zaleceniami producenta, dostosowując warunki do materiału, z którego są wykonane.

 

Tekst powstał w oparciu o treści ze strony FocusGarden.pl – sklepu z meblami techorattanowymi.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *