Jak napisać dobre CV?

Proces szukania nowej pracy nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest to czas wytężonej pracy, której owocem ma być spełniająca nasze oczekiwania posada. Jak jednak zwrócić na siebie uwagę pracodawców? W jaki sposób dać im odczuć swoją wartość już po pierwszym kontakcie z naszą osobą, czyli poprzez czytanie naszego CV?

Dlaczego CV jest tak ważne?

Dobrze napisane CV jest kluczem do sukcesu, jakim jest zdobycie interesującej nas pracy. Jest to nasza wizytówka, prezentująca to co sobą reprezentujemy, a dla potencjalnego pracodawcy jest to pierwszy test dla osoby ubiegającej się o oferowane przez niego stanowisko pracy. Z tego powodu powinniśmy posiadać kilka wersji naszego CV, każda z uwypuklonymi innymi naszymi zaletami i przeszłością zawodową, dostosowaną do konkretnego ogłoszenia o pracę. W naszym CV powinno znaleźć się o nas to, co przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy, np. odbyte kursy, praktyki, czy też zdobyte uprawnienia.

Jak napisać CV?

Wiedząc, że wysyłane przez nas CV musi być skrojone pod konkretne ogłoszenia o pracę, nie można zapominać, że pomimo tego są pewne zasady, których trzeba koniecznie się trzymać podczas pisania swojego życiorysu. W każdym dobrym CV muszą znaleźć się takie informacje jak:

– Dane osobowe – imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe w postaci numeru telefonu i adresu e-mail

– Doświadczenie zawodowe – jest to najważniejszy fragment naszego CV. Istotne jest, aby oprócz nazwy stanowiska i czasu jego zajmowania, w CV znalazł się również jego opis, wraz z pełnionymi obowiązkami. Ten fragment CV jest miejscem w którym można uwypuklać ważne informacje o nas, pod kątem konkretnych ogłoszeń o prace

– Wykształcenie – w formie odwróconej chronologii przedstawiamy zdobyte przez nas wykształcenie i ukończone kursy

– Języki obce – oprócz wymienienia znanych języków, ważna jest również informacja o biegłości z jaką się nimi posługujemy

– Posiadane umiejętności – jest to obszar CV, w którym możemy przedstawić nasze charakterystyczne umiejętności mogące wyróżniać nas w tłumie innych chętnych na to stanowisko. Mogą to być np. umiejętność negocjacji, lub rozwiązywania konfliktów.

– Klauzula o ochronie danych osobowych – jest to punkt absolutnie konieczny do kontynuowania procesu rekrutacji przez firmę

Forma CV

Dobrze napisane CV powinno mieć objętość 1-2 stron, napisanych zawsze na oddzielnych stronach. Informacje w CV powinny być napisane standardową czarną czcionką, na białym tle. Dopuszczalne jest zastosowanie graficznych ozdobników strony, jednak jest to zabieg ryzykowny, ponieważ łatwo jest zwyczajnie przesadzić.

W dobrze napisanym CV powinna znaleźć się nazwa stanowisko na które aplikujemy oraz numer referencyjny podany w ogłoszeniu.

Mile widziane jest zamieszczenie naszego zdjęcia, jednak uwaga, niedopuszczalne jest zdjęcie prywatne z wakacji itp. Podobnie niedopuszczalne jest podanie prywatnego maila, którego brak powagi nie przystoi do umieszczania go w CV.

Napisanie dobrego CV nie jest zadaniem łatwym, jednak kierując się kilkoma prostymi wskazówkami proces ten może pójść o wiele sprawniej i skuteczniej, co przełoży się na większe szanse na zauważenie naszej aplikacji przez potencjalnego pracodawcę.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Mój ProgresDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *