Włoskie uczelnie wydają nowe studenckie indeksy dla osób transpłciowych

Na kilku publicznych uczelniach we Włoszech możliwa jest już rejestracja studentów transpłciowych. Jak donoszą włoskie media, na uniwersytetach w Turynie, Padwie, Bolonii, Urbino, Pavii, Weronie, Bari, Katanii, Palermo i w Wenecji możliwa jest już taka procedura.

Osoby transpłciowe mogą ubiegać się o wpisanie w rubryce, zamiast płeć „żeńska” czy „męska”, także inną kategorię aliasnawet jeśli mają inny wpis w dokumencie tożsamości. Taki wpis będzie uznawany w tzw. fazie przejściowej, w oczekiwaniu na  oficjalne skorygowanie płci. O definicję alias może ubiegać się każdy kto rozpoczął procedurę korekty płci. W Palermo natomiast, bez względu na okoliczności, będzie można wpisać sobie płeć jaka nam odpowiada, wystarczy tylko poinformować o tym władze uczelniane poprzez email skierowany do rektora.

Takie rozwiązania mają na celu ochronę tożsamości płciowej, i zarazem krok naprzód w walce przeciwko dyskryminowaniu osób transseksualnych, które unikną w ten sposób przykrych i poniżających incydentów. Wielu studentów borykających się z tym problemem często było zmuszonych rezygnować z dalszej nauki na uniwersytecie.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.