Południe Włoch może stracić dostęp do funduszy europejskich

Południowe regiony Włoch,takie jak Kampania, Kalabria, Sycylia i Bazylikata mogą niebawem stracić dostęp do funduszy europejskich, donoszą włoskie media. A pamiętajmy, że właśnie w tych regionach, według danych Eurostat,  poziom bezrobocia (szczególnie wśród kobiet i osób młodych) jest nieporównywalnie wyższy od średniej europejskiej.

Niestety, taki scenariusz może wkrótce okazać się prawdziwy, nawet przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani, poprosił o zweryfikowanie czy w funduszach nie zaplanowano przypadkiem „cięć” dla niektórych włoskich regionów…

Dlaczego południowe regiony Włoch znalazły się na szarym końcu listy ubiegających się o fundusze? Jednym z powodów jest poniekąd „uszczuplenie” wspólnej kasy europejskiej (m.in zabraknie wkładu Wielkiej Brytanii), a reszta jest skierowana do regionów, które przeprowadzają strategiczne reformy strukturalne służące dalszemu rozwojowi gospodarczemu. Czym niestety nie mogą pochwalić się włoskie regiony południowe.

Niemniej jednak, włoskie media tłumaczą, że niekoniecznie jest to zła nowina dla mieszkańców Południa. Z wieloletnich doświadczeń wynika bowiem, że rodzaj zewnętrznego finansowania raczej się tutaj nie sprawdza, przeciwnie,  tylko umacnia lokalną władzę polityczną i zniechęca potencjalnych inwestorów.

.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *