Stare meble – nowe życie, czyli regeneracja na pokładzie

Antyki to ten typ mebli, który nie każdemu się podoba. Choć nie goszczą już tylko i wyłącznie we wnętrzach rustykalnych czy typowo tradycyjnych, to jednak mają w sobie charakter, który wymaga szczególnej oprawy. Można je z powodzeniem umieścić we wnętrzach nowoczesnych, ale problem z aranżacją nie jest jedyny. Antyczne meble to często okazy, które nadgryzł ząb czasu i wymagają fizycznej pomocy, by przywrócić im dawną świetność. Co tak naprawdę warto naprawiać, regenerować, a kiedy lepiej swój budżet przeznaczyć na zupełnie inny zakup?

 

Przed czy po renowacji?

Meble, które mają w sobie ducha dawnych lat, to niemały wydatek. Tańsze są te, które wymagają renowacji, właśnie ze względu na swój stan. Za meble już odnowione, zregenerowane i pozbawione wad, trzeba niejednokrotnie zapłacić naprawdę duże pieniądze. To może lepiej kupić taniej i samodzielnie wziąć się za naprawy? Sprawa nie jest taka prosta.

Regeneracja i renowacja mebli antycznych to dziedzina, w której potrzeba naprawdę dużej wiedzy specjalistycznej oraz doświadczenia. Nie sposób bowiem przemalować komódkę, polakierować, wypełnić jakiś uszczerbek, by za chwilę uszkodzenie stało się jeszcze większe i bardziej widoczne. Na rynku znajdujemy sporo środków przeznaczonych do radzenia sobie z takimi defektami, które powstały pod wpływem gnającego naprzód czasu. Ich nieumiejętne zastosowanie kończy się jednak efektami odwrotnymi do założonych.

Jest jeszcze jedna strona medalu. Niektóre meble, właśnie te niedoskonałe, z niewielkimi uszkodzeniami gdzieniegdzie, nadają nowej barwy wnętrzom. Stają się jeszcze piękniejsze i unikalne niż te idealne. Trzeba wiedzieć, za którą naprawę warto się brać, a jakie uszkodzenia dobrze jest pozostawić i uczynić z nich atut.

Stan drewna niesie ze sobą wiele cennych informacji

Stare meble drewniane mogą wyglądać cudownie w naszych wnętrzach, ale jeśli dostrzegamy malutkie dziurki, nawet w niewielkiej ich liczbie, nie możemy być pewni, w jakim stanie jest drewno. Być może nieproszeni goście już się zadomowili na tak długo, że komoda, szafa, stół czy stoliczek nocny, pod wpływem nawet niewielkiego ciężaru zawartości, za chwilę się rozpadną. To z tego względu należy przyglądać się potencjalnym nabytkom i brać pod lupę każdą dziurkę, która sugeruje, że historia danego mebla nie jest pewna.

Zgubione, zniszczone – okucia i zamki

Okucia, zamki i klucze to częsty problem antycznych mebli. Albo ich nie ma, albo są uszkodzone. Problemów z naprawą w tej kwestii nie spotkamy zbyt wielu, o ile na przykład zagubiony klucz nie okazuje się być rzadkim i trudno dostępnym. Jeśli takiego nie znajdziemy na rynku, to pozostanie dorobić nowy, a to z kolei może się wiązać z już wyższym wydatkiem.

Czasami trudno, ale zdecydowanie warto!

Fantazyjne kształty, ciekawe wykonania i wyjątkowe linie, do tego materiały oraz kolory, wzory, jakich próżno szukać pośród nowoczesnych wykonań. Meble, które mają swoją historię, zarówno przed, jak i już po renowacji, stają się okazami coraz bardziej pożądanymi. Chętnie na nie stawiamy, bo mimo bardzo charakterystycznych cech i linii, mogą znaleźć swoje miejsce w różnorodnych aranżacjach.

Do naszych domów wnoszą powiew świeżości, są czymś oryginalnym i wyjątkowym. Masywność złagodzona przez subtelne nóżki i rzeźbione powierzchnie. Głębokie barwy, które w zestawieniu z aksamitnymi w dotyku materiałami prezentują się nad wyraz okazale. Można poczuć ciepło i klimat tylko albo aż z pomocą mebli antycznych, a tych na rynku znajdujemy niemałą liczbę.

Zanim zadecydujemy o zakupie konkretnych mebli, przyjrzyjmy się im, oceńmy ich stan, jeśli pozwala na to nasza wiedza. Zaplanujmy konkretne prace renowacyjne bądź znajdźmy kogoś, kto wie, w jaki sposób zadbać o to, by szafa, komoda, stół i krzesła, znów wyglądały pięknie. Nie bierzmy się sami za poszczególne prace z nadzieją, że metodą prób i błędów dojdziemy do właściwego rozwiązania. Antyki to wyjątkowa grupa elementów wyposażenia, wymagająca równie wyjątkowego traktowania.

O renowacji mebli więcej informacji pod adresem https://www.doomsmoker.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *