Witold Pilecki. Najodważniejszy z odważnych. Spotkanie poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

Konsulat Generalny RP w Mediolanie zaprasza serdecznie na spotkanie poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu (1901-1948), które odbędzie się 18 maja br. o godz. 18.00 w siedzibie Konsulatu (via Monte Rosa 6).

Profesor Marco Patricelli, historyk, autor biografii Witolda Pileckiego „Ochotnik” (wyd. Laterza) opowie o życiu i działalności Rotmistrza. Z kolei Małgorzata Kupiszewska, Prezes Fundacji „Gdzie” przedstawi Raport Witolda sporządzony po ucieczce z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wieczór zakończy się projekcją filmu „PILECKI” reż. Mirosław Krzyszkowski (PL 2015, 80’ jęz. polski z włoskimi podpisami). Ponadto zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna „Rotmistrz Witold Pilecki. Wolontariusz do Auschwitz” oraz ekspozycja plakatów poświęconych W. Pileckiemu, nagrodzonych w konkursie zorganizowanym przez Fundację „Gdzie”.

W 70. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego Konsulat Generalny RP w Mediolanie pragnie złożyć hołd najodważniejszemu z odważnych. We wrześniu 1940 r. pozwolił się zaaresztować Gestapo i dostał się w ten sposób dobrowolnie do Auschwitz, aby zdobyć wiarygodne informacje oraz zorganizować siatkę konspiracji wojskowej na terenie obozu. Po ucieczce z obozu w czerwcu 1943 r. sporządził pierwszą wersję raportu, który następnie został rozszerzony i uzupełniony w San Giorgio we Włoszech podczas służby w II Korpusie Polskim. Po wojnie powrócił do Polski pomimo grożącego mu ze strony władz komunistycznych niebezpieczeństwa. W 1948 r. został aresztowany, 25 maja rozstrzelany, a jego ciało zostało potajemnie pochowane. Nazwisko Rotmistrza wymazano z oficjalnej historii Polski aż do czasów upadku komunizmu.

Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie tel. 02. 45381500 email 

[email protected].gov.pl

Serdeczne podziękowania dla artysty Pawła Kasperka (fb Kasperek_art) za projekt graficzny.

Projekt jest finansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *