Turyn: II Nagroda w Konkursie Literackim “Lingua Madre” dla Doroty Czałbowskiej

Dorota Czałbowska, Polka mieszkająca i pracująca w Genui (Liguria) zdobyła II Nagrodę w Konkursie Literackim “Lingua Madre” za opowiadanie “Parole Perdute”.

Wśród finalistek znalazły się: zdobywczyni pierwszej nagrody Aisha Fuamba, przedstawicielka Republiki Konga, autorka opowiadania “Per aspera ad astra” oraz argentynka Marcela Luque, zobywczyni trzeciej nagrody za opowiadanie “Hind Dappertutto”.

Konkurs Literacki Lingua Madre (Concorso Nazionale Lingua Madre) jest organizowany już po raz XIII, a jego ideatorką i duszą jest Daniela Finocchi, która z pasją i zaangażowaniem, przy wsparciu Regionu Piemont, propaguje idee dialogu i porozumienia wśród kobiet o różnych narodowościach, wywodzących się z odmiennych kultur i mieszkających we Włoszech.

 

W uroczystości przyznania nagród, która odbyła się dnia 14 maja 2018 podczas trwania Międzynarodowych Targów Książki w Turynie wzieła udział przedstawicielka władz Polski w osobie Chargé d’affaires a.i. RP Pani Marta ZielinskaŚliwka z Ambasady Polskiej w Rzymie.

 

 

 

Opowiadanie Doroty Czałbowskiej „Parole Perdute” podejmuje trudny temat adopcji międzynarodowych i łączących się z nim złożonych mechanizmów i dylematów natury psychologicznej towarzyszących procesowi tworzenia nowej rodziny.

 

To właśnie im jest poświęcone opowiadanie; wyjątkowym rodzicom włoskim i wspaniałym dzieciom polskim, które pomimo trudności podejmują odważną decyzję o przeniesieniu się do nieznanego kraju, gdzie wszystko jest im obce; język, osoby, ulice, jedzenie.

Proces adopcji to proces długi i delikatny, czasami wręcz burzliwy, to walka o zbudowanie przez dzieci nowej tożsamości w nowych warunkach. Opowiadanie jest oparte na osobistych doświadczeniach autorki, która jako nauczycielka języka polskiego i włoskiego mogła poznać z bliska skomplikowany a jednocześni ujmujący świat adopcji.

 

Korespondencja z Ligurii: Dorota Czałbowska
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *