Zegarek mechaniczny, kwarcowy czy elektroniczny?

Zegarki mechaniczne, kwarcowe i elektroniczne różnią się miedzy sobą pod wieloma względami. Niektóre z nich są bardziej precyzyjne, podczas gdy inne posiadają więcej funkcjonalności lub oferują lepszą wytrzymałość. Wybierając konkretny typ urządzenia, warto zdecydować się na model odpowiadający przede wszystkim podstawowym oczekiwaniom oraz potrzebom.

 

Zegarki z napędem mechanicznym

Do najbardziej klasycznych zegarków należą modele mechaniczne. Urządzenia te opierają swoje działanie na bardzo skomplikowanym mechanizmie, napędzanym przez naciągniętą wcześniej sprężynę. Zegarki z mechanizmem nakręcanym ręcznie są optymalnym rozwiązaniem dla miłośników ponadczasowej klasyki. Obecnie uznawane są również za atrybut luksusu, zwłaszcza modele projektowane na zamówienie. Najlepsze zegarki mechaniczne w całości produkowane są w jednej manufakturze. Niektóre modele wyposażane są w otwarte dekle, pozwalające na obserwowanie pracy mechanizmu. Napęd manualny może jednak ulegać częstym usterkom. Pielęgnacja takiego zegarka jest bardzo czasochłonna, a na dodatek modele mechaniczne niemal nie posiadają funkcji dodatkowych. Wadą jest także wysoka cena oraz słaba wodoszczelność.


Zegarki z napędem kwarcowym

Modele zegarków z napędem kwarcowym działają w oparciu o całkiem inną technologię. Energia do odmierzania czasu czerpana jest przez tego typu urządzenia z drgań kryształu kwarcu, poprzez wykorzystanie zjawiska pizoelektrycznego. W czasomierzu instalowane są układy cyfrowe, które wyliczają ilość drgań kryształu oraz prezentują je użytkownikowi w formie aktualnej godziny. Modele kwarcowe uznawane są za najbardziej punktualne zegarki dostępne w sprzedaży, a do ich zalet należy także wysoka precyzja pracy. Do atutów tej technologii zaliczyć można również zróżnicowanie pod względem stylistyki, możliwość wyboru cyferblatu LCD lub analogu, a także wiele funkcji dodatkowych. Zegarki z napędem kwarcowym są jednak mniej ponadczasowe i klasyczne od tych napędzanych mechanicznie. Wadą jest również konieczność cyklicznej wymiany baterii.

Zegarki elektroniczne

Modele elektroniczne to zegarki przeznaczone dla miłośników nowoczesnych technologii. Urządzenia najnowszej generacji nie tylko mierzą czas, ale mają również wiele innych funkcjonalności. Dotyczy to zwłaszcza smartwatchy, które łączą w sobie funkcje czasomierza oraz smartfona. Powalają na obsługę wielu aplikacji, a także wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych czy połączeń głosowych. Ilość dostępnych i stale rozwijanych usprawnień jest praktycznie nieograniczona, dzięki czemu zegarki elektroniczne znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Do ich zalet należy także nowoczesny design oraz wytrzymałość. Najlepsze modele są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i cechują się wodoodpornością sięgającą nawet stu metrów. W sklepach znaleźć można zegarki elektroniczne z cyferblatem zarówno LCD, jak i analogowym. Do podstawowych wad tych urządzeń należy konieczność ładowania lub wymiany baterii, a także brak możliwości uniwersalnego dopasowania, np. do strojów formalnych.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Zegarmistrz.com
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *