Park Sigurtà – jeden z najpiękniejszych parków Europy

Zapraszamy do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych  parków Europy „Parco giardino Sigurtà”

Dla miłośników natury,  i nie tylko, polecam zwiedzenie parku Sigurtà  znajdującym się w  w okolicy jeziora Garda w  Valeggio sul Mincio (Werona).

Park w 2013 roku otrzymał tytuł najpiekniejszego parku we Włoszech,  a w 2015  drugie  miejsce  najpiękniejszego parku w Europie w konkursie  „European Garden Award 2015”, natomiast w 2016  nagrodę w konkursie  „La Fioritura Più Bella d’Italia”.

Sigurtà jest parkiem  naturalistycznym  o bogatej historii, którego pierwsze wzmianki sięgają  XV wieku.  Dopiero w  1941 roku   zakupiony areał  przez rodzinę Sigurtà  nadał prawdziwy charakter  dzisiejszemu parkowi: poszerzono nie tylko  jego granice, ale także  powierzchnię przekształcono  w ogród  naturalistyczny. Park jest dostępny dla publiczności od  40 lat .

Teren dzisiejszego parku to  około 60 hektarów. Na swojej powierzchni znajdziemy 18 oczek wodnych z bogatą fauną i florą, gdzie dominują  przecudowne lilie wodne oraz majestatyczne kwiaty lotosu.  Zobaczymy także  ozdobne karpie, żaby wodne i kolorowe ważki. Park zawiera wiele wolnych przestrzeni  bardzo dobrze zadbanych z trawnikami  perfekcyjnie przystrzyżonymi, z cyprysami w tle, gdzie zdaje się być przez  chwilę w toskańskiej dolinie.

Najpiękniejszym okresem na zwiedzanie jest zdecydowanie wiosna  z tysiącami  tulipanów w najróżniejszych kolorach,  jednakże  od maja do września  zobaczymy tysiące  kwitnących róż wzdłuż ,,Alei  róż” ( w tle widoczny  zamek „Castello Scaligero”), oraz wiele innych kwitnących roślin,  jak np. irysy, hortensje  czy begonie, napotkamy także wiele ozdobnych krzewów czy drzew w czerwonych mocnych barwach, oraz liczne uformowane wiecznie zielone  bukszpany. W centralnej części parku  znajduję się niewielki  labirynt  zainaugurowany w roku 2011, który można obserwować także z góry w jego centralnej części,  na specjalnym  zadaszonym podeście.

Park można  zwiedzać pieszo, na rowerze (wypożyczalnia jest tuż pod kasą) lub meleksem, niestety  obecność psów nie jest dozwolona. Wśród posągów, pomników, rzeźb i budynków jest wiele innych ciekawych miejsc, jak ogród ziół i roślin przyprawowych, można nawet wybrać się na mały spacer po  niewielkiej  zalesionej części parku. Dozwolony jest piknik, oczywiście miejsce należy zostawić czyste i nie zaśmiecać terenu.

Zwiedzanie parku we wszystkie dni

(od 08-03-2018 do 11-11-2018) od godz.9.00 do 19.00 –

Bilet kupić można na miejscu

Cennik:

12,50 euro od osoby

powyżej 65 roku życia -10 euro

dzieci  (5-14 lat)-6,50 euro

dzieci (0-4 lata)  – bezpłatnie

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *