Torby vintage – 3 modele, które mogą Ci się spodobać

Torba czy torebka to coś, czego używa na co dzień każdy z nas. Nie wyobrażamy sobie bez niej opuścić dom i udać się do pracy, na uczelnię czy na zakupy. Aby wyróżnić się w tłumie warto sięgnąć po taką torbę, z którą nie przejdziesz niezauważony.

 

Vintage to znaczy…

Na początku wypada zastanowić się nad tym, co właściwie oznacza słowo „vintage” w odniesieniu do elementów garderoby, galanterii i dodatków. Dla każdego termin ten może oznaczać coś innego. Jedni uważają, że torby vintage to takie, które rzeczywiście zostały wyprodukowane dawno, dawno temu, mają cechy charakterystyczne dla toreb produkowanych przed laty i do tego najczęściej były już noszone. Wśród takich toreb najczęściej znajduje się torby wykonane ze skóry, których materiał zdążył już zmienić kolor i nabrać „charakteru”. Mianem vintage można też określić nowe, świeżo wyprodukowane produkty, które są po prostu stylizowane w określony sposób.

 

Jak rozpoznać torbę vintage?

Torby w stylu vintage przeważnie są wykonywane ze skóry bądź skóry ekologicznej, właściwie zawsze matowej, często z efektem przetarcia. Bywa, że szyje się je także z tkaniny, np. w rodzaju grubego płótna lub materiału pokrewnego z filcem. Takie torby mają albo sztywny kształt listonoszki, albo wręcz przeciwnie – z racji nadanego im kształtu i miękkości materiału wykorzystanego do szycia przypominają raczej eleganckie worki. Grube klamry, duże kieszenie i szerokie paski to ich cechy charakterystyczne. Zresztą, rozmiary samych toreb najczęściej też są imponujące.

Wyróżnij się w tłumie

Wciąż widzimy na ulicach wyroby masowej produkcji. Kiedy odgórnie narzucona moda trafia do sklepów, wszyscy zaczynają nosić podobne do siebie elementy garderoby. O ile trudno dziwić się fenomenowi shopperek, które zrewolucjonizowały rynek galanterii i dodatków przed kilkoma laty, nie wszystkim mogą się one podobać. Zamiast po torbę opartą o klasyczny wzór można przecież sięgnąć po oryginalny fason.

Propozycje toreb vintage

Doskonałym przykładem eleganckiej torby vintage, której nie powstydziłby się nawet pracownik kancelarii adwokackiej, jest sztywna listonoszka wykonana z wysokiej jakości skóry naturalnej. Jej atrakcyjny wygląd to jedno, ale równie ważna jest jej użyteczność – w stabilnych, usztywnionych komorach można bez obaw przenosić papierowe dokumenty i nie martwić się o ich zniszczenie. Dodatkowo dzięki wydzielonym w torbie komorom można wstępnie te dokumenty segregować.

Przeciwieństwem takiej torby jest luźny worek, w którym wprawdzie nie zapanuje taki ład jak w aktówce, ale za to zmieści się do niego dużo więcej rzeczy. Niektóre z takich toreb mogą służyć nawet jako torby treningowe, a ich pojemność w zupełności wystarczy podczas całodniowych wyjazdów w plener, gdzie trzeba zabrać ze sobą całe mnóstwo prowiantu itp.

Jeszcze innym, wartym polecenia modelem, jest torba, która może służyć także jako plecak. Jeśli dźwiga się w niej duży ciężar, dobrze jest odciążyć jedno ramię i założyć plecako-torbę na oba. Jest to więc przykład dodatku nie tylko ładnego, ale też bardzo praktycznego.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę decobazaar dużą giełdę handmadeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *