Tradycyjne wędliny w Polsce

Rynek tradycyjnych wędlin w Polsce coraz bardziej się rozrasta, gdyż konsumenci chętnie doceniają wartości zdrowych, ekologicznych wyrobów oraz ich walory smakowe. Przede wszystkim liczą się tu tradycyjne, unikalne receptury oraz wykluczenie sztucznych, chemicznych składników w technologiach produkcji.

 

 

Wiele firm oferujących produkty tradycyjne korzysta także z – wzorowanych na historycznych – wędzarni, używając do wędzenia jałowca i innych ziół o silnym aromacie, takich jak kora dębu lub brzozy. Magia tradycyjnych wędlin to ich smak i wysoka przyswajalność dla organizmu, dzięki braku konserwantów. Smak wędzonej w dymie jałowca szynki lub kiełbasy pozostaje w pamięci na długo i zachęca do sięgania po produkt kolejny raz.

 

Szynki i polędwice

 

Bardzo chętnie kupowanymi produktami naturalnymi są szynki i polędwice. Ich tradycyjne receptury odnotowywane są w pobudzających wyobraźnię nazwach produktów. Mamy więc szynki swojskie, polędwice olchowe, szynki w ziołach, szynki cygańskie lub dworskie. Polędwice bardzo często przygotowywane są wraz z farszem kapuścianym lub śliwkowym, co szczególnie doceniają klienci. Ważnym elementem wykończeniowym produktu stają się naturalne, lniane sznureczki stosowane w miejsce nieorganicznych wykończeń. Całokształt budzi sympatię nie tylko smakiem mięsa, ale i pięknym, nawiązującym do tradycji wiejskiej lub staropolskiej wizerunkiem szynki lub polędwicy. Producenci rozbudzają wyobraźnię konsumentów przygotowując także fantazyjne kształty szynek i polędwic, między innymi szynkę w kształcie owocu śliwki pod – rozbudzającą apetyt nazwą – szynka-śliwka.

 

Wędliny suche i podsuszane

 

Absolutnym hitem na rynku wędlin tradycyjnych są wędliny suche i podsuszane. Suszone mięso doprawione najczęściej ziołami klienci doceniają w kabanosach i kiełbasach. Najczęściej ich nazwy nawiązują do tradycji wiejskich. Mamy więc suszoną kiełbasę wiejską lub kabanos swojski. Walor suszonego mięsa to bardzo głęboki, charakterystyczny smak wkładu mięsnego i jego przyjemna, zwarta konsystencja. Podgryzanie suszonych kiełbasek lub kabanosków najczęściej pakowanych w lniane, estetyczne opakowania jest uwielbiany przez smakoszy od wielu lat i ciągle zyskuje nowe grupy wielbicieli. Ważną cechą produktów z suszonego mięsa jest ich długa żywotność osiągnięta dzięki naturalnym procesom wielokrotnego wędzenia i suszenia. Niektóre z propozycji mięs suszonych wzbogacone są również o smaki imbiru, czereśni, śliwek i wielu innych wyjątkowych walorów nadających produktowi niespotykany i niepodrabialny smak. Klienci rozpoznają go bezbłędnie sięgając po swoje ulubione produkty wielokrotnie.

 

Kiełbasy dojrzewające i surowe

 

Bardzo trudnym technologicznie, ale docenianym przez koneserów produktem są kiełbasy dojrzewające i surowe. Przyprawia się je i lekko wędzi, a następnie poddaje procesom długiego dojrzewania. Wzbogacane są one dzięki temu o dodatki w rodzaju orzechów laskowych lub serów pleśniowych i nawiązują swymi nazwami do produktów historycznych: hiszpańskich, tatarskich i wielu innych. Koneserzy przepadają za ich nutami smakowymi.

 

 

 

Więcej informacji
Artykuł przygotowany został we współpracy z firmą Wędliny z Dębiny przygotowującą mięsa na różne okazje.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *