Włoskie CIAO w tym roku ukończy tylko 200 lat!

Niesamowite urodziny! Włoskie CIAO w tym roku ukończy tylko 200 lat!

Zaraz po słowie „Pizza” jest najbardziej znanym  na świecie słowem. Słowo pisane  pierwszy raz pojawiło się w 1818 roku w Mediolanie w liście napisanym  przez włoskiego poetę i pisarza Francesco Benedetti do kobiety. Ciao ma jednak swoje starsze korzenie, początki tego słowa pochodzą prawdopodobnie z  VI wieku, tj. jeszcze z czasów kiedy  z mieszkańców ziem słowiańskich robiono tutaj niewolników.

Pierwotne „ciao” pochodzi od słowa łacińskiego sclavus – „schiavo”, czyli niewolnik. Dużo później zaczęto używać go jako słowo na powitanie – sclavus! – co miało by oznaczać: jestem twoim sługą czy jestem do twoich usług. Taki podobny przykład zauważymy też w Polsce, jeszcze dość często mówi się  do znajomych  „serwus!”.  Servus  znaczy w łacinie właśnie „sługa” . Pamiętamy przecież, że bohaterowie Sienkiewiczowskiej Trylogii,  czy bohaterowie Prusa witali się ze sobą często: „Sługa waszmości!”, „Sługa uniżony!”

Powracając do CIAO,  następne modyfikacje tego pozdrowienia zakończyły się w  gwarze weneckiej, kiedy to ostatecznie słowo przybrało formę “S’ciao“ wypowiadane do dziś i pisane jako „ciao”.

Słowo najczęściej używane we Włoszech,  zdaje się coraz częściej także za  granicą,  (wypowiadane jako pozdrowienie gdy ktoś przychodzi lub odchodzi, podczas spotkań i pożegnań), obecne jest także w tytułach i tekstach wielu słynnych piosenek w kraju i za granicą.

Wśród najbardziej znanych motywów muzyki włoskiej „Piove ” Domenico Modugno (słynie z refrenu „Ciao ciao bambina”) z 1954 roku, czy „Bella ciao” śpiewana przez włoskich partyzantów także w Polsce. Pamiętamy także hit o tytule „Ciao  Italia” odnoszący sukces w latach 80-tych , ale przykładów z całego świata jest naprawdę mnóstwo.

Tymczasem Ciao nadal poddaje się ewolucji, obecnie często w formie pisemnej używa się m.in „cia cia”, a w formie słownej „ciaone”.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura


.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *