W Lombardii coraz więcej zachorowań na bardzo groźną legionellozę

W ostatnich dniach we Włoszech zrobiło się głośno  o legionellozie, która w Lombardii (Bresso), spowodowała już śmierć 3 osób, a 17 znajduje się w stanie ciężkim w szpitalu.

Legionelloza to infekcja bakteryjna, wywołana przez tlenowe pałeczki gram-ujemne z rodzaju Legionella (przede wszystkim Legionella Pneumophila ). Bakterie te odpowiadają za występowanie choroby legionistów i gorączki Pontiac, które są 2 postaciami legionellozy.
Wbrew pozorom nie jest to schorzenie znane wśród rzymskich legionistów już w Starożytności. Pierwsze zachorowania odnotowano w 1976 roku podczas Zjazdu Kombatantów ll Wojny Światowej jednego z amerykańskich legionów, który odbywał się w Pensylwanii. Podczas tego spotkania (odbywało się w hotelu) zachorowało 186 osób, a 34 zmarły na ostre zapalenie płuc. Nowa bakteria została opisana przez Josepha Macdade, który nazwał chorobę przez nią wywoływaną – legionellozą- aby upamiętnić w ten sposób pierwsze zidentyfikowane ofiary.

Legionelloza nazywana jest często „chorobą brudnych instalacji”. Do zarażenia dochodzi przede wszystkim podczas wdychania skażonych aerozoli wodnych, a także poprzez zakażenie otwartych ran w szpitalu. Bakterie te można znaleźć w systemach klimatyzacji, w akwenach wodnych (baseny, wyposażenia typu jacuzzi, źródła termalne), w nawilżaczach powietrza, pod prysznicem, a nawet w fontannach. Zarażenie od osoby chorej jest natomiast praktycznie niemożliwe. Najłatwiej zarazić się w hotelach, na statkach wycieczkowych, w szkołach, akademikach, klubach sportowych, na kempingach, w centrach handlowych czy restauracjach.
.
.
Na zarażenie najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, z obniżoną odpornością, palące papierosy i nadużywające alkoholu, cierpiące na choroby układu oddechowego, z cukrzycą i nowotworami. Zachorowania na legionellozę występują na całym świecie, zwykle w formie epidemii. W Europie najwięcej zarażeń obserwuje się w basenie Morza Śródziemnego, ale zdarzają się również w Polsce.
.
Legionelloza może mieć postać ostrego zapalenia płuc lub gorączki Pontiac, a okres inkubacji (czas między dostaniem się bakterii do organizmu i wystąpieniem objawów) to zwykle 2-10 dni. Ostre zapalenie płuc wywołane przez legionellę to inaczej CHOROBA LEGIONISTÓW. Jest to najbardziej niebezpieczna postać legionellozy- ryzyko śmierci szacuje się na 15 – 20 %. Choroba ma ostry przebieg i prowadzi do zakażenia płuc i innych narządów. Pojawia się wysoka gorączka, zaburzenia oddychania, ból głowy, dreszcze, zaburzenia świadomości, suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, wymioty, biegunka i nudności. W chorobie tej podaje się antybiotyki makrolidowe (erytromycyna, azytromycyna, klarytromycyna i roksytromycyna), a czas leczenia wynosi około 2 tygodni. Niezwykle ważne jest szybkie rozpoczęcie terapii antybiotykowej i postawienie prawidłowej diagnozy, ponieważ antybiotyki podawane standardowo w zapaleniu płuc nie działają na legionellę . Choroba Legionistów stanowi na szczęście tylko 3-10 % zachorowań na legionellozę .
.
GORĄCZKA PONTIAC to łagodna postać legionellozy, która nie stwarza zagrożenia dla życia. Objawy są podobne do grypy (bóle mięśniowe, uczucie rozbicia, gorączka, dreszcze) i mijają samoistnie po 2-5 dniach.
.
Według Światowej Organizacji Zdrowia legionelloza pochłania 20-100 tysięcy ofiar rocznie, przede wszystkim z powodu źle postawionej diagnozy. W Polsce pierwsze ognisko epidemii odnotowano w 2007 roku w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju (zmarły wtedy 3 osoby). Najgłośniej jednak o tej bakterii zrobiło się w 2012 roku – we wrocławskim hotelu Monopol, na 3 miesiące przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej i przyjazdem do tego renomowanego hotelu Reprezentacji Czech, wykryto obecność legionelli w instalacji wodnej.
.
Korespondencja: Józefina PlesnerDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

63 + = 73