Włochy zgłosiły kandydaturę na Olimpiadę zimową 2026

Komitet Olimpijski we Włoszech CONI (Comitato Olimpico Nazionale Italiano) oficjalnie zgłosił kandydaturę miast Mediolan-Turyn-Cortina d’Ampezzo na organizatorów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026.

„To projekt innowacyjny, inny, odważny” – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący CONI, Giovanni Malagò. Jednocześnie podkreślił, że to dopiero jest pierwsza faza, zgłoszenie przez Italię kandydatury, zobaczymy co będzie dalej, chociaż jest to bardzo mocna kandydatura. Konkurentami Włoch będą prawdopodobnie Sztokholm (Szwecja), Calgary (Kanada), Sapporo (Japonia), Erzurum (Turcja), Graz (Austria), Sion (Szwajcaria)

W planie przewidziane są inwestycje w wysokości 376,65 milionów euro. Rząd włoski wesprze kandydaturę pod warunkiem, że każde z trzech miast „zrezygnuje z dużej części własnych ambicji”. Jak przed laty, i  tym razem nie obyło się jednak bez kontrowersji polityków i burmistrzów…

Do tego czasu Włosi mają jednak jeszcze trochę czasu. Następny etap odbędzie się w październiku,  kiedy to wszyscy kandydaci złożą oferty do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego MKOl. Ostateczny komunikat wyboru gospodarza Olimpiady Zimowej 2026 nastąpi we wrześniu 2019 roku.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *