Czym jest internet satelitarny?

Internet to przełomowy wynalazek, bez którego nie można wyobrazić sobie już życia. Jest dla nas źródłem wiedzy, rozrywki, informacji, umożliwia kontakt z ludźmi na całym świecie oraz często stanowi miejsce pracy dla wielu osób. Z Internetu korzystamy praktycznie codziennie, niektórzy wręcz cały czas. Dlatego właśnie każdemu zależy na tym, aby działał szybko, sprawnie i bezproblemowo.

 

Internet satelitarny – czym jest i jak działa?

Internetem satelitarnym nazywamy internet szerokopasmowy, do którego dostęp jest możliwy za pomocą satelity. Jest to nowoczesne rozwiązanie, któremu warto się przyjrzeć. Takie satelitarne połączenie jest gwarancją szybkiego przekazywania i odbierania danych. Tym samym jest zasługującą na uwagę alternatywą dla Internetu naziemnego, jaki najczęściej oferują operatorzy.

Internet z satelity posiada ogrom zalet. Co najważniejsze, zawsze jest bardzo szybki i dostępny w każdym miejscu w Polsce i nie tylko. Kolejną pozytywną cechą jest bardzo niska awaryjność. Uzyskanie dostępu do takiego Internetu nie wymaga łącza telefonicznego, ani kablowego. Aby móc czerpać z jego korzyści potrzebna jest tylko odpowiednia antena satelitarna oraz kompatybilny z nią modem, podłączony do komputera. W porównaniu do Internetu naziemnego, ten satelitarny nie wymaga specjalistycznego oprogramowania na system komputerowy. Modem podłącza się bezpośrednio do komputera. Komputer ten musi posiadać kartę sieciową. Instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga szczególnych umiejętności. Można jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Kolejną zaletą jest dostępność Internetu praktycznie od zaraz, bez znaczenia gdzie się znajdujemy – w końcu nie ogranicza nas żaden kabel.

Zaskakującym faktem jest to, że obszar zasięgu tylko jednej satelity jest w stanie obejmować nawet cały kontynent! Satelita, dzięki któremu mamy dostęp do Internetu, znajduje się na orbicie okołoziemskiej. Został on stworzony z myślą o aplikacjach szerokopasmowych, a to oznacza możliwość większej pojemność łączy i gwarancję zawsze szybkiego internetu. Satelita wysyła sygnały do danej lokalizacji, które są odbierane przez antenę paraboliczną. Taka antena jest zainstalowana u każdego, kto korzysta z tej formy Internetu. Sygnały wysyłane są za pośrednictwem modemu prosto do komputera.

Popularność Internetu satelitarnego

Internet satelitarny nadal być może jest w Polsce rzadkością, ale na świecie zyskuje coraz większą popularność. Zalety, które posiada, a przy tym ekonomiczność i jednoczesne efektywne działanie bez szwanku, zdecydowanie sprawiają, że zasługuje na szeroką uwagę. Dostęp do Internetu z satelity jest możliwy wszędzie – na terenie całej Polski i Europy. Jednocześnie nie jest ograniczony infrastrukturą, dlatego w każdym miejscu na ziemi będzie działał tak samo sprawnie. Internet ten może szybko zyskać przewagę nad standardowymi rozwiązaniami. Satelitarny Internet jest nowoczesny i wpisuje się w całokształt postępu technologicznego, dlatego z pewnością zyska sporą liczbę zainteresowanych.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *