Jak dbać o kwiaty w swoim ogrodzie?

Rośliny kwiatowe wymagają opieki z najwyższą starannością, aby rosły prawidłowo. Niektóre z tych roślin są dość wrażliwe na zmiany warunków pogodowych i mogą więdnąć i umrzeć w krótkim czasie w trudnych warunkach.

 

Jeśli hodujesz kwiaty i spodziewasz się dobrych rezultatów, musisz zrobić coś więcej niż tylko podlewanie i pielenie ogrodu. Musisz rozważyć inne działania, takie jak ścinanie, przycinanie i zwalczanie szkodników i chorób.

 

Poniżej omówienie jak prawidłowo dbać o rośliny kwiatowe w swoim ogrodzie, wazonach lub doniczkach oraz rady na temat ważnych praktyk pielęgnacyjnych, które musisz zastosować do swoich roślin.

 

Regularnie podlewaj swoje kwiaty

 

W sezonie letnim musisz co najmniej raz dziennie podlewać kwiaty. Rośliny tracą dużo wody w tym sezonie i mogą usychać lub ich wzrost może zostać zahamowany, jeśli nie są dobrze podlewane. Inne pory roku są całkiem chłodne i mokre, a kwiaty można podlewać dwa razy w tygodniu.

 

Jeśli chodzi o określenie ilości wody używanej w twoim ogrodzie, musisz wziąć pod uwagę gatunki kwiatów i ich zapotrzebowanie na wodę. Inne czynniki, które możesz wziąć pod uwagę to rodzaj gleby w twoim ogrodzie i ilość opadów w twojej okolicy.

 

Uwaga: Nadmierne podlewanie i złe metody nawadniania mogą powodować choroby grzybowe na roślinach. Dlatego zaleca się stosowanie odpowiedniej ilości i stosowanie bezpiecznych metod nawadniania, takich jak podawanie wody bezpośrednio na glebę, a nie na liście.

 

Zastosuj odpowiednie nawozy

 

Gleby ogrodowe tracą płodność z czasem, poddając roślinom niewystarczające składniki odżywcze. Kiedy zauważysz oznaki niskiej żyzności gleby w twoim ogrodzie, musisz natychmiast zastosować odpowiednie nawozy do swoich kwiatów.

 

Najlepsze nawozy dla kwiatów są rozpuszczalne w wodzie lub płynne. Niektóre nawozy mogą przypalać rośliny, gdy są niewłaściwie używane. Na przykład, gdy używane są duże ilości lub gdy są stosowane w nieodpowiednim czasie. Aby uniknąć tego problemu, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta nawozu.

 

Usuń chwasty

 

Chwasty konkurują o zasoby z przydatnymi roślinami i mogą zawierać szkodniki i choroby. Aby uzyskać jak najlepsze efekty z kwiatów, należy usunąć wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie.

 

Jeśli uprawiasz kwiaty w mniejszym ogrodzie lub używasz doniczek i wazonów, możesz kontrolować chwasty, wykorzeniając je. W przypadku większego ogrodu należy użyć narzędzi ogrodowych, takich jak motyka i kilof.

 

Wyłóż ściółkę

 

Ściółkowanie jest głównie wykonywane w celu zatrzymania wilgoci w glebie i jest zalecane w miejscach z niedoborem wody. Ta praktyka ogrodowa ma inne zalety, takie jak kontrolowanie chwastów i regulowanie temperatury gleby. A jeśli nie wiesz, to obejmuje pokrycie gleby materiałami naturalnymi lub syntetycznymi.

 

Jeśli zdecydujesz się użyć ściółki w swoim ogrodzie, musisz wybrać te, które nie psują piękna twoich roślin. Niektóre zalecane ściółki zawierają trawę, liście, zrębki i papiery polietylenowe.

 

Zapewnij swoim roślinom wystarczającą ilość światła słonecznego

 

Światło słoneczne jest źródłem energii w roślinach, więc musisz upewnić się, że twoje kwiaty mają wystarczająco dużo energii. Niektóre kwiaty potrzebują wielu godzin słonecznych każdego dnia, podczas gdy inne, potrzebują zaledwie kilku godzin. Musisz więc znać wymagania świetlne swoich roślin, aby zapewnić im wystarczającą ilość światła.

 

Zapobiegaj i zwalczaj szkodniki

 

Szkodniki mogą łatwo zabijać rośliny kwiatowe, dlatego ważne jest, aby nie atakowały one Twojego ogrodu. Możesz zapobiegać niektórym szkodnikom, utrzymując ogród wolny od chwastów. Możesz zapobiegać innym szkodnikom, instalując bariery i pułapki. Niektóre szkodniki, o których powinieneś wiedzieć, to między innymi robaki, roztocza, mszyce, mączliki i komary.

 

Jeśli twoje rośliny zostały przypadkowo zaatakowane przez szkodniki, musisz użyć odpowiednich pestycydów, aby zabić szkodliwe organizmy. Możesz także wykorzenić zaatakowane rośliny, aby kontrolować rozprzestrzenianie się szkodników.

 

Zapobiegaj i kontroluj choroby

 

Podobnie jak szkodniki, choroby są szkodliwe dla kwiatów. Większość chorób roślin wywoływanych jest przez grzyby, bakterie i wirusy. Niektóre choroby, o których powinieneś wiedzieć, to: antraknoza, bakteryjna plamistość liści, zaraza płatkowa i biała rdza.

 

Możesz zapobiegać chorobom grzybiczym, unikając nadmiernego zużycia wody w swoim ogrodzie, doniczkach lub wazonach. Z drugiej strony można zapobiegać chorobom bakteryjnym i wirusowym za pomocą czystych narzędzi do pielenia i przycinania.

 

Jeśli twoje rośliny zarażają się chorobą, musisz użyć odpowiednich chemikaliów, aby zabić mikroorganizmy powodujące choroby. Powinieneś poszukać najlepszego środka grzybobójczego, bakteriobójczego lub wirusobójczego, w zależności od przyczyny choroby.

 

Jak widać, potrzeba sporo pracy, żeby zadbać o rośliny kwiatowe w ogrodzie, ale z tymi podpowiedziami, na pewno będzie to trochę prostsze. Pamiętajcie, że praca przy roślinach się opłaca, bo nic tak nie cieszy, jak widok pięknego ogrodu i zachwyt znajomych nad jego pięknem.

 

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.