Czy można pić wodę „kranówkę”?

Wielu z nas zastanawia się czy picie wody z kranu jest bezpieczne dla naszego zdrowia i życia? Z reguły zaczynamy się nad tym zastanawiać dopiero wtedy, kiedy gołym okiem widzimy jakiś problem – zmianę barwy czy zapachu lub gdy naszą uwagę zwrócą chociażby ogólnodostępne urządzenia do uzdatniania wody pitnej. Jak jest w rzeczywistości i w jaki sposób przeprowadza się badania wody?

Na początek – domowe sposoby

A raczej – testy dostępne m.in w marketach budowalnych. Zasada ich działania jest prosta. Badają trzy podstawowe parametry wody – twardość ogólną, zawartość chloru oraz odczyn PH. Należy pamiętać, że inny test powinniśmy wybrać do badania wody płynącej z wodociągu, a inny dla tzw. ujęcia własnego (np. studni). W drugim przypadku kluczowe będzie bowiem określenie głównie zawartości żelaza i manganu.

Profesjonalne badania wody – gdzie wykonać?

Mowa o testach przeprowadzanych w laboratoriach. Podobne usługi świadczą również – producenci filtrów do wody! W tego typu badaniach określa się przede wszystkim:

– mętność, spowodowana np. obecnością gliny czy chociażby planktonu, co do zasady nie może ona wynosić powyżej 1 NTU;

– barwę, inaczej kolor wody, której dopuszczalna wartością jest 15 mg Pt/dm3, najlepsza oczywiście jest woda bezbarwna;

– zapach wody, powinien być on „akceptowalny”, w wyjątkowych sytuacjach stosowane są dodatkowe oznaczenia – R – roślinny, G – gnilny, S – specyficzny i skala od 0 (brak zapachu) do 5 (bardzo silny) lub konkretne nazwy np. zapach żelazisty;

– żelazo – maksymalnie 0,200 mg Fe/dm3;

– mangan – maksymalnie 0,050 mg Mn/dm3 – znacznie bardziej szkodliwy niż żelazo;

– odczyn – odpowiednio pH < 7, zasadowe pH > 7, obojętne pH = 7

– twardość – woda twarda, czyli z dużą zawartością soli wapnia i magnezu, pozostawiająca osad i kamień np. w czajniku;

– utlenialność – maksymalna wartość w wodzie do spożycia wynosi 5 mg O2/dm3.

– azot amonowy – np. w wyniku zanieczyszczenia ściekami, woda przeznaczona do picia może zawierać 0,5 mg NH4+/dm3.

-azotany i azotyny, woda nie może zawierać azotanów więcej niż 50 mg NO3-/dm3, a azotynów nie więcej niż 0,50 mg ;

 

Badania mikrobiologiczne

Inaczej badania na zawartość bakterii np. bakterie grupy coli czy Escherichia coli. Pozwalają określić czy woda jest czysta i nadaje się do użytku.

Kiedy i czy naprawdę warto badać wodę?

Jeśli woda ma zmieniony kolor, podrażnia skórę lub kiedy pozostawia ślady nie ma wątpliwości – należy zainwestować w opisane wyżej badania.Jest to szczególnie ważne jeżeli korzystamy np. ze studni. Często wydaje nam się, że woda jest czysta więc nadaje się do picia i używania w celach sanitarnych – nie zawsze jednak jest to prawda. Wodę z ujęć własnych należy uzdatniać (filtrować). Badanie takiej wody powinno się przeprowadzać średnio raz do roku – warto mieć pewność, że jej stan się nie pogorszył np. w wyniku działania nawozów czy innej ludzkiej ingerencji – ceną jest nasze życie i zdrowie! Często też zapominamy, że stan wody wpływa na nasze środowisko – warto o tym pamiętać!

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 − = 23