Mecz Polska-Włochy w Bolonii – rozgrywki piłkarskie Ligii Narodów i o co tu chodzi…

Już w ten czwartek (06.09.2018 ) startuje Liga Narodów UEFA.To nowe rozgrywki piłkarskie, które mają na celu zwiększenie rywalizacji wśród europejskich reprezentacji narodowych oraz zredukowanie liczby spotkań towarzyskich (czyli tzw. meczów o nic). UEFA ma nadzieję, że Liga Narodów przyciągnie więcej kibiców oraz sponsorów.

.

Rozstawienie w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy będzie zależało od postawy w Lidze Narodów, a nie jak do tej pory, od rankingu UEFA (wyliczanego na podstawie wyników oraz bramek zdobytych i straconych w 3 ostatnich eliminacjach do Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata i turniejach finałowych).
.
Liga Narodów jest również szansą wywalczenia kwalifikacji na EURO 2020 dla tych, którym nie uda się awansować w klasycznych eliminacjach.
W rozgrywkach LN uczestniczy 55 reprezentacji zrzeszonych w UEFA. Drużyny zostały podzielone na 4 dywizje (na podstawie rankingu UEFA z 11.10.2017 roku ): A (najsilniejsza), B, C i D (najsłabsza).
.
LIGA A: Grupa 1: Niemcy , Francja , Holandia
Grupa 2: Szwajcaria, Belgia , Islandia
Grupa 3: POLSKA,WŁOCHY,PORTUGALIA
Grupa 4: Chorwacja,Hiszpania,Anglia
.
LIGA B: Grupa 1: Czechy,Słowacja,Ukraina
Grupa 2: Szwecja,Rosja,Turcja
Grupa 3: Austria,Irlandia Północna,Bośnia i Hercegowina
Grupa 4: Dania,Irlandia,Walia
.
LIGA C: Grupa 1: Szkocja,Albania,Izrael
Grupa 2: Grecja,Estonia,Węgry,Finlandia
Grupa 3: Słowenia,Norwegia,Bułgaria,Cypr
Grupa 4: Rumunia,Czarnogóra,Litwa,Serbia
.
LIGA D: Grupa 1: Łotwa,Andora,Gruzja,Kazachstan
Grupa 2: Mołdawia,Białoruś,Luksemburg,San Marino
Grupa 3: Malta,Wyspy Owcze,Azerbejdżan,Kosowo
Grupa 4: Macedonia,Armenia,Liechtenstein, Gibraltar
.
Zasady :
.
Główną nagrodą w rozgrywkach Ligii Narodów są tak naprawdę 4 'dzikie karty ’ na EURO 2020. Eliminacje Mistrzostw Europy wyłonią tylko 20 zespołów , a nie jak do tej pory 24. Do obsadzenia pozostaną 4 wolne miejsca, które można zdobyć właśnie w Lidze Narodów.
Wszystkie drużyny w grupie w poszczególnych dywizjach zagrają że sobą dwumecze. Zwycięzcy grup w najsilniejszej lidze A zakwalifikują do tzw. Final Four . Najlepsza drużyna Final Four wygra całą Ligę Narodów i , przede wszystkim, bardzo duże pieniądze.
W dywizjach B,C i D zwycięzcy poszczególnych grup awansują szczebel wyżej (odpowiednio :do dywizji A,B i C).
Natomiast drużyny z ostatnich miejsc w swoich grupach spadają do niższej dywizji (za wyjątkiem oczywiście najsłabszej dywizji D). Z dywizji C odpadnie jeszcze dodatkowo najsłabsza drużyna zajmująca 3 lokatę.
Aby wywalczyć przepustki na EURO 2020 zwycięzcy grup poszczególnych dywizji startują w play-offach.
Teoretycznie z każdej z 4 dywizji 1 zespół awansuje do Mistrzostw Europy. W praktyce jednak najprawdopodobniej większość drużyn z ligii A, a także z ligii B zapewni sobie udział w tradycyjnych eliminacjach.
W sytuacji , gdy któraś z reprezentacji wygrywa grupę w danej dywizji i jednocześnie awansuje do Mistrzostw Europy w klasycznych eliminacjach  –  jej udział w play-offach przechodzi na kolejną ekipę z jej grupy, która nie zdołała przebrnąć eliminacji. Ewentualnie na drużynę z niższej Ligii
.
System Ligii Narodów jest bardzo skomplikowany. Ze zrozumieniem regulaminu mają problem nawet sami piłkarze. A nam… nie pozostaje nic innego niż trzymać kciuki za Polaków. Pierwszy mecz już jutro – zagramy z Włochami w Bolonii.
Transmisja meczu w tv Rai Uno o godz. 20.45
.
Korespondencja: Józefina PlesnerDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.