Najlepszy miód we Włoszech 2018 pochodzi z Sardynii

We Włoszech miód naturalny jest wciąż bardzo popularny i ceniony. Spożycie miodu stale wzrasta: +5% w 2017. Tym bardziej, że we Włoszech istnieje jedyne tak bogate dziedzictwo miodów na świecie (zróżnicowane pod względem koloru, zapachu i smaku).

Obecnie sektor pszczelarski we Włoszech liczy 45.513 pszczelarzy, niestety produkcja miodu maleje ze względu na zmiany klimatyczne i choroby. W tym roku ze względu na zbyt wysokie temperatury, susze, gwałtowne burze, grad i silny wiatr, wyprodukowano aż o 50% mniej miodu. Już w zeszłym roku eksperci wskazywali na rekordowo słabe wyniki: 10 milionów kilo miodu (mniej o połowę w porównaniu do 20 mln kilo wyprodukowanych w 2016). Najmniej miodu produkuje się obecnie w regionach: Sycylia, Abruzja, Liguria, Marche, na Sardynii i w Lombardii.

W związku z czym co roku zwiększa się we Włoszech import miodu z innych krajów, w tym także z Polski.

W tegorocznym konkursie Concorso dei Mieli “Roberto Franci” na najlepszy miód  2018 roku najwyższą punktację otrzymał miód z poziomkowca (corbezzolo) z Berchiddeddu (Olbia) na Sardynii wyprodukowany przez „Antica Apicoltura Gallurese„.

Drugie miejsce otrzymał miód akacjowy z Roncs wyprodukowany przez Mirko Muzzati i Silvię Tortora
w regionie Friuli Venezia Giulia. A na trzecim miejscu uplasował się miód z kolendry (coriandolo) przez Apicoltura Luca Finocchio w regionie Abruzzo. (Więcej wyróżnionych miodów na stronie: www.asgamontalcino.com/Vincitori/)

Nagrody zostaną wręczone w sobotę  8 września w Montalcino z okazji 42. edycji Tygodnia miodu.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *