O cateringu od A do Z

Imprezy mają to do siebie, że goście przychodzą na nie z myślą, że otrzymają coś do jedzenia. Oczywiście nie jest to głównym celem ich przybycia. Jednak gospodarze imprezy muszą zatroszczyć się także o ten aspekt.

 

Sztuka serwowania jedzenia

Obecnie na wielu imprezach serwowany jest catering. Nie ma chyba osoby, która w dzisiejszych czasach nie znałaby tego pojęcia. Mowa oczywiście o usłudze, polegającej na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw. Jest wiele firm wyspecjalizowanych właśnie w cateringu. W tej sztuce rozróżniamy różne rodzaje – innego typu potrawy zostaną przygotowane na przyjęcia takie jak chrzciny czy komunia, inne – na konferencje biznesowe, a jeszcze inne na luźniejsze spotkania towarzyskie.

Dobór menu

Ustaleniem menu zajmują się zazwyczaj gospodarze imprezy; często w porozumieniu z usługodawcą cateringu. Ludzie pracujący w branży doskonale wiedzą, co w danym momencie jest na czasie, co jest modne, w co warto zainwestować, co podać gościom i osobom przybyłym na przyjęcie czy konferencję. Moda w gastronomii się zmienia, pojawiają się nowości – jak w każdej branży trzeba być na bieżąco, aby zaspokajać potrzeby odbiorców i zdobywać ich zaufanie i dobre opinie.

Specjalne potrzeby

Podczas ustalania menu na każdą uroczystość warto wziąć pod uwagę specjalne potrzeby przybyłych gości. Przecież są wśród nas osoby na różnych dietach – czasem z własnego wyboru, a czasem z przymusu. Warto zadbać o wegetarian, wegan, osoby na diecie bezglutenowej i bez mleka. Warto pójść o krok dalej i dowiedzieć się, czy istnieją wśród zaproszonych gości szczególne potrzeby – być może ktoś jest alergikiem i szkodzą mu na przykład ryby lub orzechy?

Absolutne podstawy

Są rzeczy, które są absolutnie podstawami w gastronomii. Należy serwować jedzenie zawsze świeże. Podanie nieświeżego jedzenia jest absolutnie niedopuszczalne, po pierwsze, ze względu na ryzyko zatrucia ludzi, po drugie – ze względów wizerunkowych. Należy zadbać, aby jedzenie było przygotowywane przez ludzi odpowiednio do tego przeszkolonych, w higienicznych warunkach.

Prawdy uniwersalne

Menu będzie zależne od tego czy impreza dotyczy uroczystości rodzinnej, konferencji biznesowej, luźniejszego spotkania czy jeszcze innej okazji. Zawsze ważne jest, aby dania były świeże i smaczne – wtedy goście będą sobie polecać usługodawcę i jest szansa na więcej zamówień. Gastronomia ostatnio ma się świetnie i grzechem byłoby nie wykorzystać tego potencjału.

Ludzie mają coraz mniej czasu na gotowanie. Z drugiej strony są coraz bardziej świadomi jako konsumenci. Doskonale wiedzą co jeść, a czego unikać, wiedzą, że należy sprawdzać składy żywnościowych produktów. Również od usługodawcy odpowiedzialnego za przygotowywania i dostarczania zamówienie gotowych potraw oczekują podobnej świadomości i serwowania dań wysokiej jakości, zdrowych, smacznych, bez sztucznych konserwantów i barwników. Gastronomia to branża z przyszłością, a wydaje się, że w tego rodzaju usługach jest jeszcze nisza, w którą można się wbić.

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z konferencjenimbus.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *