19. edycja Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn

W niedzielę ,9 września 2018 roku, rozpoczęła się 19 edycja Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn. Turniej ten , po raz pierwszy w historii, został zorganizowany przez 2 państwa – Włochy oraz Bułgarię.

Tytułu będzie bronić Polska, która w 2014 roku pod wodzą Francuza Stephena Antigi sięgnęła w Polsce (byliśmy również gospodarzem poprzedniej edycji) po złoto.

Rozgrywki zostały podzielone na 3 fazy grupowe oraz finały. Mecze będą rozgrywane w 6 halach we Włoszech (Rzym, Turyn, Florencja, Bari, Bolonia, Mediolan ) oraz w 3 w Bułgarii (Warna, Sofia, Ruse).

W pierwszej fazie grupowej zobaczymy 24 drużyny,które zostały podzielone na 4 grupy 6 – zespołowe :

GRUPA A (Rzym ,Florencja): Włochy, Argentyna, Japonia, Belgia, Słowenia, Dominikana

GRUPA B(Ruse): Brazylia, Kanada, Francja, Egipt, Chiny, Holandia

GRUPA C(Bari ): USA, Rosja, Serbia, Australia, Tunezja, Kamerun

GRUPA D(Warna): Bułgaria, POLSKA, Iran, Kuba, Finlandia, Portoryko

Swój pierwszy mecz rozegrali już gospodarze.W niedzielę Włochy i Bułgaria pokonały w 3 setach odpowiednio Japonię i Finlandię.

W pierwszej fazie rozgrywek ,która potrwa do 18 września, każda z drużyn rozegra 5 meczów w swojej grupie (system 'każdy z każdym’). Do drugiej fazy (21-23 września) awansują po 4 najlepsze zespoły z każdej z 4 grup,czyli łącznie 16 drużyn.

Zostaną one podzielone na 4 nowe grupy 4 -zespołowe, a każda drużyna rozegra po 3 mecze (system ’ każdy z każdym’). W rankingu będą uwzględniane również mecze z pierwszej rundy.

Do trzeciej rundy awansują zwycięzcy grup oraz 2 najmocniejsze drużyny z 2 miejsc.Na tym etapie o przydziale do 2 nowych grup (po 3 zespoły każda) zadecyduje losowanie. Najlepsze 2 drużyny z 2 grup awansują do półfinałów.

Mecz finałowy i mecz o brązowy medal zostaną rozegrane 30 września w Turynie w hali Palosport.

Mecze Polaków będą transmitowane w TVP oraz w Polsacie Sport. Polska w pierwszej fazie rozegra 5 spotkań: * 12 września – Polska-Kuba (19.30) *13 września – Polska – Portoryko (16.00) *15 września- Polska -Finlandia (19.30) *17 września – Polska-Iran (19.30) *18 września – Polska – Bułgaria(19.30).

Głównymi faworytami do końcowego zwycięstwa są z pewnością reprezentacje Rosji,Brazylii,Francji i Włoch.Wielu ekspertów podkreśla jednak ,że Polska pod wodzą Belga Vitala Heynena może się okazać czarnym koniem tych mistrzostw.Trzymajmy zatem mocno kciuki za naszych siatkarzy!

 

Korespondencja z Cosenzy: Józefina Plesner.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *