Motoryzacja w 2018

Mamy rok 2018, w którym w świecie motoryzacji naprawdę wiele się dzieje. Jest mnóstwo nowinek, ciekawych rozwiązań technologicznych i nowych wariantów w wielu markach różnych autach.

 

Bezpieczeństwo

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo jazdy po ulicach. Szybko można wpaść w poślizg, zderzyć się z innym pojazdem, czy nie wyrobić się na zakręcie.

Do życia weszła fajna funkcja geo-fencing, gdzie w przypadku zmiany miejsca pobytu samochodu rodzina, lub znajomi mogą otrzymać alerty SMS, lub maila.. Funkcja ta jest zatem niezwykle przydatna, aby móc zapobiec nieuprawnionemu użyciu maszyny, ale też w razie wypadku, czy jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia do osób z listy kontaktowej kierowcy zostaną wysłane właśnie te powiadomienia informujące o nadzwyczajnej sytuacji. Jedna z firm wdrożyła też bardzo ciekawą aplikację poprzez stosowanie algorytmów oceny kierowcy.

Od pewnego czasu w samochodach dostępny stał się LTE Wi-Fi, zapewniający nieograniczony i nieprzerwany dostęp do internetu dla użytkowników. Dzięki temu wszyscy pasażerowie w trakcie podróży mogą cieszyć się dostępem do internetu. Takie rzeczy jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogliśmy podziwiać wyłącznie w filmach science fiction – dziś jest to już realne i na wyciągnięcie ręki. Jest to już wręcz standard w najnowszych modelach samochodów.

W niektórych modelach znaleźć możemy także stereoskopowe kamery, których zadaniem jest nie tylko pomoc w parkowaniu ale również stałe wykrywanie zagrożenia na drodze. Dzięki temu reakcja może być natychmiastowa nie tylko dla kierowcy, ale również ze strony samochodu. Najnowsze systemy poprawiają nie tylko komfort podroży, ale również znacząco przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa podróżujących.

Przyszłość i nowe rozwiązania

Pomału na nasze drogi wkraczają samochody elektryczne, które jednak mają pewne wady. Główne, to krótki zasięg i długi czas ładowania. Jest to mało komfortowe i zupełnie niepraktyczne. Jednak firmy pracują nad nad rozwiązaniem umożliwiającym bezprzewodowe ładowanie akumulatorów samochodów elektrycznych podczas jazdy. Niektóre już mają próbne stacje doładowywania, które ładują baterię do piętnastu minut. Prace ciągle trwają i zapewne w ciągu najbliższych lat samochód elektryczny stanie się częstym widokiem na naszych ulicach.

Bardzo ważnym elementem dla osób, które na co dzień stykają się z branżą transportową i logistyczną jest stała analiza zużycia paliwa w samochodzie. Dzięki tej funkcji kierowca ma możliwość zwiększenia oszczędności związanych z paliwem. Algorytmy te na bieżąco analizują przebieg, czas podróży a nawet cenę paliwa.

Firmy i nowości

Nowością jest też np. cyfrowy klucz, gdzie firma szwedzka proponuje aplikację, która uruchamia silnik, otwiera i zamyka dane auto. Mając telefon komórkowy, właściciel może otwierać za pomocą tej aplikacji kilka samochodów, a nawet udostępniać auto innym, za pomocą właśnie tej aplikacji. Fizyczne przekazywanie kluczy jest w tym momencie nie potrzebne.

Niemiecka znana firma zastąpi większość znanych nam przycisków panelami dotykowymi, postawi na jeszcze większą cyfryzację, a np. Czescy producenci generalnie zmieniają wystrój wnętrz swoich aut. Większość części jest wykonana z włókna węglowego. Ten sam materiał od 2018 roku stosuje się w elementach dekoracyjnych, panelach drzwiowych i siedzeniach.

Jeden z koreańskich koncernów opracował także pojazd wyposażony w oprogramowanie, które zapobiega wypadkom drogowym podczas wyprzedzania. Najnowsza opracowana technologia daje możliwość rejestracji oraz transmisji obrazku który znajduje się przed ciężarówką tak, aby kierowcy poruszający się za nią mogli skuteczniej oceniać swoje możliwości na wyprzedzenie pojazdu oraz podjąć lepszą decyzję w tej kwestii.

Brzmi jak dobry scenariusz filmu s-f ?…. W dzisiejszych czasach już nie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl – warsztatem samochodowym z Poznania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *