Oszczędzanie na prądzie – czy to możliwe?

Oszczędzanie na prądzie można określić mianem małych wielkich oszczędności. Jest to bowiem cała seria naszych drobnych kroków wedle określonych zasad, które spowodują, że nasz domowy budżet zostanie w dłuższej perspektywie zasilony o niemałe pieniądze.

Naucz się oszczędzać

Najważniejsza w całym procesie okazuje się nauka oszczędzania, która wcale nie musi być trudna. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że to banalne, oczywiste kroki. Diabeł jednak tkwi w ich znajomości oraz szczegółach postępowania. Największe oszczędności przynosi wyłączanie nieużywanych w danej chwili źródeł prądu, w szczególności zasilaczy, ładowarek. Niewielu z nas wie, że ładowarka, pozostawiona w gniazdku nadal pobiera prąd, nawet gdy podłączone do niej urządzenie jest w pełni naładowane. Nauczmy więc dzieci gasić za sobą światło, ale równocześnie zwróćmy uwagę na kwestię żarówek. Tym energooszczędnym nie służy włączanie na chwilę, gdyż sporą ilość energii pobierają do zapalania. Pomieszczenia rzadko używane, wcale nie potrzebują energooszczędnych źródeł światła. Wybawieniem mogą okazać się sterowniki oświetlenia, zwane ściemniaczami, które rozwiązują nasz problem. Dodatkowo możesz zagrać jasnymi kolorami ścian, które lepiej odbiją światło słoneczne i ograniczą konieczność korzystania z oświetlenia sztucznego w ogóle. Zatem wyłączajmy, ale z głową.

Maksymalizm mile widziany

Umiejętne oszczędzanie na prądzie, to również maksymalne wykorzystanie urządzeń gospodarstwa domowego, czyli uruchamianie ich tylko w razie potrzeby, np. pralki i zmywarki przy pełnym załadunku oraz częstsze korzystanie z programów oszczędnych (eco lub połowa załadunku, itp.).

Może właśnie teraz chcesz napić się filiżanki herbaty- zagrzej więc jedną szklankę wody, nie cały dzbanek. Być może twoje gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, przemyśl zatem wielkość/pojemność urządzeń, bo większe urządzenie wymaga większego nakładu energii do pracy.Lubisz lub musisz prasować- zbierz odpowiednią ilość prania i dopiero wtedy zabierz się za prasowanie. Nagrzanie żelazka to spora dawka prądu, więc uruchamianie go dla wyprasowania skarpetek nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Analiza rynku

Poszukiwania oszczędności na prądzie można również zacząć od analizy obecnego dostawcy energii oraz wybranej taryfy. W najbardziej radykalnym odruchu możesz zmienić sprzedawcę lub też zmienić taryfę u tego samego operatora. Zastanów się, czy korzystasz częściej i chętniej z energii wieczorem, czy też w trakcie dnia i pod tym kątem dokonaj wyboru. Taryfa jednostrefowa (G11) gwarantuje stabilne ceny przez całą dobę, zaś w dwustrefowej (G12) koszt prądu jest wyższy w wyznaczonych godzinach (w trakcie dnia oraz w nocy).

Mniej znaczy więcej

Czasem okazuje się, że mniej znaczy więcej. A tak jest z pewnością z ilością kabli w domu. Jeśli należysz do tej znakomitej większości z nas, która posiada plątaninę kabli, podłącz je, czym prędzej, pod listwę, która wyłączana jest jednym pstryczkiem. Nikt z nas nie chce pamiętać o wyłączaniu wszystkich sprzętów po kolei, szczególnie rano, podczas walki o łazienkę, czas itp. Musisz też wiedzieć, że urządzenia z diodami pobierają sporą ilość energii, więc nie możesz zapomnieć o wyłączeniu tych pożeraczy prądu. Dodatkowo możesz przemyśleć kwestię ograniczenia ilości sprzętów na prąd w domu. Może warto nabyć gadżety zasilane baterią albo po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wszystkie są ci niezbędne. Szczególnie w obliczu modnego ostatnio trendu i stylu życia – minimalizmu.

Jakość przepisem na sukces

Przed wyborem kolejnego sprzętu -sprawdź, czy ma dobrą klasę energetyczną. O ile nie jest to tak istotne w przypadku sprzętów drobnych, o tyle staje się kluczowe w przypadku elektroniki używanej codziennie, tj. pralki, lodówki, kuchenki, płyty, itp. Najlepsza okazuje się klasa energetyczna a z dużą ilością plusów, co przełoży się na wyższy jednorazowy koszt zakupu, ale niższe rachunki za prąd. Dodatkowo ulokuj sprzęt odpowiednim miejscu, np. z dala od grzejnika, czy innego źródła ciepła, które znacznie obniży wydajność sprzętu wysokiej klasy. Wszystkie te zabiegi prowadzą nas nieuchronnie do jednej bardzo ważnej konkluzji: warto zainwestować w oszczędzanie.

Sklep elektryczny online
Przy współpracy z ekspertami sklepu elektrycznego zpradem.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *