Chcesz by przesyłka dotarła – sprawdź czego nie wyślesz kurierem.

Popularność i dostęp do usług kurierskich sprawiła, że wydaje się, że kurierem można wysłać dosłownie wszystko. Rzeczywistość jest jednak inna.

 

Regulamin każdej z firm kurierskich jasno określają, co może znaleźć się w przesyłce kurierskiej. Nieznajomość regulaminu, może być przyczyną niekoniecznie miłych dla nadawcy i adresata problemów. Jeśli więc zamierzasz wysłać paczkę kurierską do najbliższych, krajową czy międzynarodową – lepiej sprawdź czy jej zawartość będzie zgodna z regulaminem wybranej firmy kurierskiej.

Co znajdziemy na liście przedmiotów zakazanych? Znajdują się na niej wszystkie produkty nielegalne, a to akurat nikogo nie dziwi. Zakazane jest zatem przesyłanie narkotyków, broni, amunicji, części broni oraz wszystkich substancji i materiałów, które wymagają specjalnych warunków transportu (wybuchowe, żrące, toksyczne, łatwopalne). To jednak tylko czubek góry… W zależności od firmy kurierskiej lista przedmiotów lista ta jest dłuższa i zróżnicowana, warto więc dokładniej zgłębić temat. Czego nie wyślesz kurierem?

PIENIĄDZE

Wszystkie firmy kurierskie w regulaminie podkreślają, że nie biorą odpowiedzialności za przesyłki w których znajdują się pieniądze, karty płatnicze, czeki, papiery wartościowe. A to oznacza, że w razie zaginięcia, zniszczenia przesyłki, nadawca nie otrzyma odszkodowania.

ALKOHOL

Alkohol w standardowej paczce kurierskiej jest zakazany. Mimo to, co roku nadawcy (szczególnie w okresach około świątecznych) wkładają do paczek butelki z tym suwenirem. W przypadku alkoholu, zasada jest ta sama – przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności jeśli taka paczka ulegnie zniszczeniu, uszkodzeniu czy zaginięciu.

BIŻUTERIA I PRZEDMIOTY WARTOŚCIOWE

W paczkach nie mogą znaleźć się również przedmioty o dużej wartości czyli: biżuteria, antyki, kamienie szlachetne, dzieła sztuki. Powód? Firmy kurierskie nie chcą ponosić odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia przedmiotów, których wartość często ciężko wycenić.

ORGANIZMY ŻYWE

Niektórzy mogą być zdziwieni, ale zdarzają się tak przedsiębiorczy ludzie, którzy próbują wysłać kurierem żywe zwierzęta – rybki, króliki, psy? Należy podkreślić, że wysyłka zwierząt kurierem jest zabroniona prawem, a co za tym idzie, próba wysyłki wiąże z konsekwencjami prawnymi. Kurierem nie można również wysyłać martwych zwierząt, żywych roślin, szczątków i prochów ludzkich – tak, takie pomysły również się pojawiały.

PRZEDMIOTY ŁATWOPALNE

Zakazane są również wszystkie przedmioty łatwopalne i niebezpieczne. W tej grupie znajdują się aerozole, farby, oraz tak popularne w okresie przygotowań do sylwestra – fajerwerki. Firmy kurierskie nie chcą ryzykować nie tylko bezpieczeństwem swoich pracowników i osób postronnych, ale i możliwością uszkodzenia czy zniszczenia innych paczek, samochodów, pomieszczeń magazynowych.

ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Gdy wspominamy o tej grupie, najczęściej pojawia się zdziwienie – przecież to przedmioty wręcz obowiązkowe w paczkach wysyłanych do bliskich mieszkających za granicą? Niestety – artykuły spożywcze a w szczególności wszystko co płynne i szybko psujące się są zakazane w przesyłkach kurierskich. Jeśli chcesz włożyć do paczki produkty produkty spożywcze zachęcamy do zapoznania się z regulaminami firm kurierskich. Pamiętaj, że to nadawca odpowiada za zawartość i jakość w jaki sposób paczka została zapakowana i zabezpieczona.

WYROBY TYTONIOWE

O i tu kolejne zdziwienie. Jednak co innego przepisy prawne mówiące o możliwości przewozu wyrobów tytoniowych przez granicą, a co innego wysyłka. W standardowych usługach kurierskich wszystkie wyroby tytoniowe są wyłączone w transporcie.

Niemiłe konsekwencje

A co jeśli firma kurierska znajdzie w przesyłce niedozwolone przedmioty? Miej świadomość, że wysyłając przedmioty zakazane w paczce kurierskich łamiesz regulamin. Dlaczego? Zlecając wysyłkę paczki oświadczasz, że zawartość przesyłki jest zgodna z regulaminem firmy kurierskiej. Firma kurierska w razie podejrzenia, ma prawo sprawdzić zawartość przesyłki. Jeśli podczas kontroli okaże się, że w paczce znajdują się produkty zakazane – nadawca będzie musiał liczyć się z konsekwencjami złamania regulaminu świadczenia usług kurierskich.

Więcej na temat przesyłek kurierskich na stronie Przesyłarka.pl

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *