Program Ogień Niepodległości

Przy Ogniu o Niepodległości…

Przy trzaskającym płomieniu, liżącym drewniane żagwie, rozpoczyna się snucie historii o bohaterstwie, poświęceniu i uporze przeszłych pokoleń…

Ogień od najdawniejszych czasów towarzyszy człowiekowi. Początkowo był środkiem na przetrwanie w świecie pełnym niebezpiecznych zwierząt i niesprzyjającego klimatu, by później stać się stałym elementem pradawnych wierzeń. Te podstawy zakorzeniły się w nas tak mocno, że zaczęliśmy przypisywać ogniowi nawet znaczenia symboliczne. Ogień, jako potępienie, ogień, jako miłość, ogień, jako nienawiść to tylko niektóre z przykładów. Często mówimy o tym, że coś w nas płonie, bądź się ktoś do czegoś pali – znaczy, że ma w sobie ten ogień w duszy. Takim właśnie „ognistym” uczuciem była w sercach Polek i Polaków chęć odzyskania niepodległości przez ich ukochaną Ojczyznę – Rzeczpospolitą po III rozbiorze w 1795 roku. Przez 123 lata niewoli pod jarzmem zaborców, niezależnie czy było ono łagodniejsze, czy surowsze, Ci, w których żyłach płynęła polska krew dokładali drwa do tego wewnętrznego ognia, od małych gałązek, jakimi było na przykład kultywowanie polskiej kultury i języka, po prawdziwe kłody polskości – czyli powstania listopadowe, krakowskie i styczniowe.

Program Ogień Niepodległości łączy w sobie możliwość doświadczenia wspólnoty skupionej wokół ogniska w mroku nocy, oraz snucia historycznej gawędy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ta swoista wigilia wielkiego święta naszej Ojczyzny sprawia, że możemy w niewielkim stopniu przybliżyć sobie uczucie, które towarzyszyło naszym przodkom 100 lat temu. Czy to matkom i córkom w domach martwiących się o najbliższych, czy to ojcom i synom na polach walki i w lasach, oczekujących nieznanego, kiedy noc ustąpi miejsca dniowi. Tak jak oni wtedy tak i my teraz oczekujemy tego kluczowego momentu. Dla współczesnych jest to idealny moment, żeby zatrzymać się w na chwilę i zastanowić się, co tak naprawdę jest dla mnie ważne, czy może warto podziękować tym, którzy nie stracili nadziei – tego „ognia”, którzy potrafili pokoleniami czekać na niepodległość, kiedy my teraz mamy problem z cierpliwością czekając na zamówiony kubek kawy na mieście.

W zeszłym roku, 10 listopada Ogień Niepodległości rozpaliło ponad 1200 osób w 84 ogniskach zarówno w Polsce, ale także w Australii, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie czy w Czechach. W ogniskach uczestniczyli harcerze i harcerki, jak również mieszkańcy miast i miasteczek. W sam program włączyły się władze rządowe i samorządowe m. in. rozpalił Wojewoda Lubelski. Ogniska były prowadzone przez koordynatorów akcji, a sam program był dostosowany w zależności od biorących w nim udział uczestników. Program Ogień Niepodległości jest zaproszeniem do wielopokoleniowego świętowania odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, zdobytej wiele lat temu i ciągle     utrzymywanej     pracą     Narodu     w    czasach  dzisiejszych.

                Na całym świecie, wieczorem 10 listopada tego roku o godzinie 19:00 (lokalnego czasu), zapłoną ogniska przy których celebrować będziemy pamiętne wydarzenia z historii Polski, prowadzące do odzyskania niepodległości. Program ognisk, tak jak miało to miejsce rok temu, jest zapewniany przez organizatorów i jest dostosowany pod konkretną grupę uczestników. Ogień Niepodległości jest otwarty dla wszystkich tych, którym nie jest obojętna pamięć o historii naszego Narodu i chcieliby zarazić swoją lokalną społeczność ideą świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przy wspólnym ogniu.

        Zapisy do programu Ogień Niepodległości odbywają się przez stronę internetową www.ogienniepodleglosci.pl. Znajdą tam Państwo dodatkowe informacje o programie, jak również instrukcje pomagające przygotować odpowiednie ognisko. Zapraszamy także na nasz fanpage:facebook.com/niepodleglosciogien.

Zespół Ognia Niepodległości




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *