Czym zajmuje się pediatra?

Pediatra to lekarz zajmujący się chorobami okresu dziecięcego. Z jego pomocy można skorzystać obecnie w wielu ośrodkach zdrowia – także prywatnych.

 

Pediatria jest szeroką specjalizacją, która od lekarza wymaga posiadania wierzy z wielu różnych dziedzin. Dzięki niej może on trafnie diagnozować różnego rodzaju choroby u dzieci i młodzieży, ponieważ teoretycznie lekarz pediatra zajmuje się pacjentami od wieku niemowlęcego aż do 18. roku życia.

 

Pediatra – jakie oferuje wsparcie?

Głównym wsparciem pediatrów jest diagnostyka oraz leczenie chorób wieku dziecięcego. Warto jednak wskazać, że jego obowiązki nie kończą się w tym właśnie miejscu.

Oprócz tego pediatra zajmuje się również kontrolą nad rozwojem dziecka poprzez zlecanie i interpretację odpowiednich badań okresowych, rozpoznaje zaburzenia rozwojowe, zaleca szczepienia ochronne.

Również zajmuje się on udzielaniem porad dotyczących właściwej opieki nad niemowlętami oraz dziećmi starszymi oraz profilaktyką chorób, które najczęściej dotykają jego pacjentów.

Oczywiście, pediatra powinien posiadać również odpowiednie podejście do dzieci – powinien potrafić z nimi rozmawiać, okazywać cierpliwość, powinien wiedzieć, jak odczytywać objawy u najmłodszych, ponieważ dziecko nie zawsze jest w stanie powiedzieć, co dokładnie mu dolega.

 

Kiedy warto udać się do pediatry?

Z pomocy pediatry korzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci i młodzieży wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy zdrowotne u ich podopiecznych. Mogą być to zarówno błahe objawy, jak również poważniejsze symptomy, które wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Wśród objawów, które warto skonsultować z pediatrą, znajdują się między innymi:

 • biegunki i zaparcia
 • brak apetytu
 • brak reakcji na bodźce zewnętrzne
 • kaszel
 • katar
 • nadmierna płaczliwość
 • nadmierna senność dziecka
 • nadmierne ślinienie się
 • nadpobudliwość
 • opóźniony rozwój ruchowy
 • podwyższona temperatura
 • trudności w koncentracji
 • trudności z ssaniem
 • wymioty
 • wysypki i zmiany skórne
 • wzdęty brzuch
 • zezowanie

Wobec tego zawsze wtedy, gdy rodzic lub opiekun zauważają jedne z powyższych objawów, powinni pomyśleć o skorzystaniu z pomocy pediatry, który będzie mógł przeprowadzić u dziecka odpowiednia diagnostykę. Może ona polegać również na zleceniu odpowiednich badań, które umożliwią uzyskanie jeszcze dokładniejszych informacji o stanie zdrowia dziecka.

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Nie każdy pediatra jest godnym polecenia specjalistom. Niekiedy można trafić na dobrego lekarza już za pierwszym razem w swoim lokalnym ośrodku zdrowia, ale zdarza się tak, że lekarz nie spełnia oczekiwań. Co można zrobić w takim przypadku?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że rodzic lub opiekun ma prawo do wyboru lekarza pediatry. Można zrobić to zarówno w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ, jak również można wybrać usługi pediatrów prywatnie.

Poszukiwaniom odpowiedniego specjalisty może także towarzyszyć zapoznanie się z opiniami dostępnymi w internecie. W sieci można szybko znaleźć informacje o tym, czy konkretny lekarz jest rzeczywiście godny polecenia, czy też rodzice lub opiekunowie małych pacjentów mają do niego jakieś zastrzeżenia.

Dobry pediatra powinien przede wszystkim wzbudzać zaufanie swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że ich maluch będzie w dobrych rękach, a diagnostyka będzie przebiegała szybko i sprawnie. Także pediatra powinien mieć dobry kontakt z dzieckiem – to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, ponieważ to właśnie u kilkulatków pojawia się największy lęk przed wizytami lekarskimi.

Warto także zorientować się, czy z pomocy danego pediatry możemy skorzystać również całodobowo. Dzieci mogą zacząć chorować także w nocy czy w weekendy, dlatego kontakt z lekarzem jest wtedy konieczny również poza jego standardowymi godzinami pracy. Wówczas najczęściej lekarze przyjeżdżają do małego pacjenta z wizytą domową, ale niekiedy można również skorzystać z usług w ośrodkach zdrowia.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Przychodnią Zdrowia Centrum Medycznym UNIMED z Krakowa.

 

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 20 = 26