Tydzień Kultury Polsko – Włoskiej w Bari

W dniach od 14 do 18 listopada 2018 roku w Bari odbyła się druga edycja Tygodnia Kultury Polsko – Włoskiej zorganizowana przez Apulijskie Stowarzyszenie Włosko – Polskie.

 

 

Poprzez cykl wykładów, spotkań i wydarzeń kulturalnych pragniemy włączyć się w uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bieżąca edycja Tygodnia kultury otrzymała honorowy patronat Marszałka Senatu RP, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ambasady RP w Rzymie.

Uroczysta inauguracja miała miejsce na Zamku w Bari, który związany jest z Polską poprzez figurę Bony Sforzy. To właśnie stąd włoska księżniczka wyruszyła w 1517 roku do Neapolu, gdzie per procura poślubiła polskiego króla Zygmunta Starego.

 

W tym roku w inauguracji wzięli udział zarówno liczni goście z Polski jak i przedstawiciele administracji miasta Bari oraz apulijska Polonia. Senat RP reprezentowała senator Grażyna Sztark, Ambasadę RP w Rzymie – konsul Grzegorz Kozuba, Instytut Pamięci Narodowej – Katarzyna Ratajczak – Sowa i Jarosław Tęsiorowski, a Muzeum Auschwitz – Birkenau – Mirosław Obstarczyk. Rolę gospodarza przyjęła na siebie dyrektor Muzeum Zamkowego oraz prezes i wiceprezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego: Antonio Mercurio i Aneta Banasik.

Mieliśmy również zaszczyt gościć Dziekana bazyliki świętego Mikołaja oraz dyrektorów wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Bari i Regionu Apulia.

W trakcie trwania wydarzenia w szkole Massari – Galilei można było obejrzeć wystawę pt. Samarytanie z Markowej, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i udostępnioną przez Ambasadę RP w Rzymie.

 

Wieczorem zaprosiliśmy gości na koncert muzyki Fryderyka Chopina, który odbył się w teatrze Nuovo Abeliano. Wspaniały popis umiejętności dał pianista Pietro Laera, a wielu wzruszeń dostarczyli uczniowie szkoły Massari – Galilei, którzy również przygotowali i wykonali utwory naszego znakomitego kompozytora.

 

15 listopada w szkole Massari – Galilei odbyła się konferencja dedykowana polskiej historii. Wykład o polskich drogach do niepodległości wygłosił Jarosław Tęsiorowski z Instytutu Pamięci Narodowej, a Katarzyna Ratajczak – Sowa przedstawiła publiczności bohaterską postawę rodziny Ulmów, która w czasie drugiej wojny światowej ukrywała Żydów, przypłacając to życiem. Uczniowie szkoły przygotowali dla naszych gości niespodziankę i na początku spotkania odegrali hymny: polski i włoski, a na koniec wykonali świetny koncert muzyki Nina Rota.

 

Późnym popołudniem odbyło się kameralne spotkanie poświęcone poezji Zbigniewa Herberta podczas którego zwycięzca konkursu translatorskiego Maurizio Marcianò zaprezentował własne tłumaczenie wiersza Książka. Nagrodą w konkursie jest trzymiesięczny kurs języka polskiego odbywający się w Centrum Języka i Kultury Polskiej powstałym przy w 2018 roku przy Apulijskim Stowarzyszeniu Włosko – Polskim. Spotkanie zakończyło się lekcją języka polskiego dla cudzoziemców, którą przeprowadziła dyrektor Centrum i wiceprezes Stowarzyszenia dr Aneta Banasik.

W piątek 16 listopada w godzinach popołudniowych w Mediatece Regionalnej w Bari odbyło się spotkanie poświęcone Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu wraz z pokazem filmu pt. Pilecki. Naszymi gośćmi byli: reżyser Mirosław Krzyszkowski, który przybliżył nam dzieciństwo i młodość bohatera oraz Mirosław Obstarczyk z Muzeum Auschwitz Birkenau, który wygłosił bardzo ciekawy wykład o obozowym ruchu oporu, roli Rotmistrza w jego tworzeniu oraz wspomniał o słynnych Raportach, które miały ogromny wpływ na uświadomienie opinii publicznej w Europie co do skali ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na terenach okupowanej Polski.

 

W sobotę 17 listopada w szkole Massari – Galilei wystawiony został spektakl w reżyserii Roberta Giordana, pt. Irena Sendler. La terza madre del ghetto di Varsavia. Mogliśmy gościć w Bari reżysera i jego grupę teatralną dzięki wsparciu ze strony Instytutu Pamięci Narodowej. Publiczność z entuzjazmem przyjęła sztukę, której walory edukacyjne oraz ładunek emocjonalny wywołały żywe zainteresowanie.

 

 

Tydzień kultury polsko – włoskiej zakończył się w niedzielę wspólną modlitwą, którą poprowadził ksiądz Andrzej Wiśniewski oraz spotkaniem członków i sympatyków Stowarzyszenia, w trakcie którego podsumowaliśmy wydarzenie i zaprezentowaliśmy projekty na przyszły rok.

Dziękujemy wszystkim gościom oraz instytucjom, które pomogły nam w organizacji tegorocznej imprezy. Dziękujemy za patronaty honorowe. Dziękujemy polskim i włoskim dziennikarzom, którzy relacjonowali wydarzenie. Dziękujemy wreszcie Prezesowi Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko – Polskiego, panu Antonio Mercurio za jego zaangażowanie w promocję Polski na terenie Apulii.

Aneta Banasik
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *