Zawód Modelka – oczami rekrutera

Jak wygląda droga od marzenia do kontraktu modelki w Mediolanie?

Aby mieć dostęp do prac ze światowymi projektantami, należy wejść w poczet modelek reprezentowanych przez agencje w stolicach mody. Nabór przeprowadzany jest kilka razy w roku przez rekruterów tzw. scouterow wysyłanych w podróż po całym świecie w poszukiwaniu nowych twarzy. Odwiedzają zazwyczaj stolice państw i organizują nabór tzw. castingi w siedzibach lokalnych agencji modelek. Dlatego też pierwszym krokiem ku karierze modelki jest znalezienie lokalnego agenta, który zapewni kontakt z zagranicznymi rekruterami.

Na co zwraca uwagę scouter?

W pierwszej kolejności oceniane są wymiary modelki: wzrost, obwód bioder, talii, biustu, wymiar ramion, rozmiar buta. Modeling to prawdziwy zawód. Obowiązkiem profesjonalnej modelki jest dbanie o jej jedyne narzędzie pracy – własne ciało i wizerunek. To dość przedmiotowa i bezosobowa perspektywa, ale każdy kto przymierza się do tej kariery musi być na nią przygotowany. Uczulam również, że żaden szanujący się agent nie dopuści do głodzenia się modelki. Sylwetkę należy osiągnąć i utrzymać dzięki właściwemu odżywianiu i regularnemu uprawianiu sportu. Drastyczne diety dają krótkotrwałe rezultaty i na dłuższą metę mają niszczący wpływ na cały organizm i samą urodę. Zawód modelki to nie tylko glamour i sława, ale codzienna, systematyczna praca nad własnym zdrowiem i kondycją.

Oceniane jest przygotowanie techniczne modelki, które zapewnia jej lokalny agent (jak wspominałam w ostatnim artykule, wybór przedstawiciela ma decydujący wpływ na późniejszą karierę modelki).

– book, tj. album z sesjami zdjęciowymi, który pozwala ocenić fotogeniczność i plastyczność modelki

catwalk tj. chód po wybiegu, który zaprezentuje scouterowi podczas castingu

– znajomość technik pozowania do zdjęć jak i prezentacji – podczas castingu scouter wykona szereg zdjęć i nagra filmik prezentacyjny modelki

– znajomość języka angielskiego – finałowa decyzja scoutera często zależy od zdolności do konwersacji modelki, jej osobowości i jak potrafi ją wyeksponować w języku angielskim

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest dyspozycyjność. Bycie we właściwym miejscu o właściwym czasie to w modzie klucz do sukcesu. Projektanci wybierają spośród modelek znajdujących się w ich zasięgu w danym momencie, idealna kandydatka jest gotowa na długie pobyty za granicą i nieustanne podróże. Jako że kariera w modelingu odbywa się pomiędzy 15 a 25 rokiem życia, w większości przypadków utrudnia ona, jeśli nie wyklucza, edukację, stały kontakt z bliskimi i związki partnerskie. Jest to zawód, który niekiedy otwiera drzwi do przygód, sławy i bogactwa, ale w zamian wymaga wielu wyrzeczeń, dlatego też apeluję aby uważnie rozważyć każdy z powyższych aspektów.

Pozostaję do dyspozycji Czytelników do odpowiedzi na pytania dotyczące powyższej kwestii i zapraszam do kolejnego artykułu “Zawód Modelka – Mam kontrakt! Co teraz?”.

Zuzanna Szantar – [email protected]
Porady i konsultacje indywidualne. Profesjonalne doradztwo w kwestii logistyki i organizacji pracy modelki. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *