Czym jest franczyza i jakie są jej główne zalety?

Franczyza bez cienia wątpliwości stanowi obecnie jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji jeżeli chodzi o prowadzenie własnego biznesu. Jednak z wielu różnych powodów, rozwiązanie to nadal nie cieszy się wśród polskich przedsiębiorców taką popularnością, jak ma to miejsce chociażby w wielu krajach Europy Zachodniej.

Co, przede wszystkim, determinuje właśnie taki a nie inny stan rzeczy? Specjaliści uważają, że podstawową przyczyną wciąż stosunkowo niewielkiej popularności takich rozwiązań, jak franczyza jest brak odpowiedniej edukacji w tym zakresie a co za tym idzie również brak merytorycznej wiedzy. Jak doskonale wiadomo, polska szkoła nawet w najmniejszym stopniu nie przygotowuje młodych ludzi do takich rzeczy, jak prowadzenie biznesu. Franczyza przeważnie nie jest również tematem różnego rodzaju kursów i szkoleń traktujących o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, nie ważne czy są to kursy finansowane ze środków prywatnych, czy też publicznych.

Tymczasem, wszelkie dostępne dane w sposób jednoznaczny dowodzą, że franczyza jest opcją, którą powinien rozważyć każdy początkujący przedsiębiorca. Na czym jednak właściwie polega prowadzenie własnej działalności gospodarczej w oparciu o zasady franczyzy? I jakie są największe zalety tego wariantu działalności biznesowej? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić możliwie jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym jest franczyza i jakie są jej główne zalety?

Sam mechanizm działania franczyzy jest naprawdę prosty. Można powiedzieć, że franczyza to po prostu dzierżawienie praw do korzystania z wizerunku. Przykładowo: podmiot X to pojedynczy przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność, zaś podmiot Y to wielka marka o globalnym zasięgu. W ramach specjalnej umowy, podmiot Y udziela podmiotowi X prawa do działania pod jego szyldem. Oczywiście, marki które udzielają franczyzy działają w różnych branżach, najczęściej są to jednak duże sieci sklepów lub lokali usługowych.

Franczyza nie jest rzecz jasna bezpłatna: za możliwość działania pod szyldem znanej marki przedsiębiorca musi oddawać swojemu franczyzodawcy określoną część osiąganych przez siebie dochodów.

Jednak korzyści płynące z franczyzy przeważnie są zdecydowanie bardziej istotne, niż niedogodności(koszty). Przede wszystkim więc, działanie pod szyldem znanej marki oznacza, iż nasz nowy biznes już na samym starcie posiada nie tylko wyrobioną rozpoznawalność, ale również renomę wśród klientów. W ten sposób, możliwe jest osiąganie sporych zysków już na początkowych etapach działalności, co w przypadku prowadzenia biznesu pod własnym szyldem byłoby niemożliwe. Po drugie, firmy udzielające franczyzy najczęściej oferują swoim franczyzobiorcom cały szereg różnego rodzaju wsparcia. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność na zasadach franczyzy może więc liczyć na przykład na darmową pomoc w zakresie lokalizacji swojego biznesu, procesu rekrutacji czy też prowadzenia księgowości. Częstą opcją jest też możliwość uczestniczenia w różnych kursach, które pozwalają zwiększyć efektywność biznesową oraz poprawić osiągane wyniki.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – bądź na bieżąco.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 1 =