“Sławni Polacy” tematem wystawy w Maceracie: Szkoła Anders świętuje Boże Narodzenie w setną rocznicę niepodległości Polski.

Dobiegła końca prezentacja wystawy “100 lat wolnej Polski w oczach dzieci” jaką miała przyjemność wystawić  Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche i Umbrii, która działa pod patronatem Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche.


Została ona zorganizowana przez jej uczniów i nauczycieli w trzech siedzibach, a każdej z trzech placówek zostały przyznane różne tematy: aula Perugia ukazała polskie cuda geograficzne i folklor już 17 listopada, aula Macerata sławnych Polaków, a aula Ankona polską muzykę i tradycję zaplanowała na 16 grudnia 2018 r.

15 grudnia, aula w Maceracie zorganizowała bożonarodzeniowe spotkanie.

Do Teatru Vincenzo Maria Strambi w Piediripie przybyli uczniowie wraz z rodzinami, obecnych było około 100 osób. Pierwszy raz przekroczyła oficjalnie progi szkoły  pani Konsul Rzeczypospolitej Polskiej z Rzymu Agata Ibek-Wojtasik.  

Przyjaciele i sympatycy tej polskiej społeczności mieli okazję uczestniczyć w oficjalnej ceremonii, przekazania sztandaru szkoły ANDERS z rąk rodziców uczniom.

Nowy symbol “andersowych dzieci” nabyty został w części z funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Szkoła otrzymała je realizując film o polskich wspaniałościach zatytułowany “100 lat Polsko”.

Z jednej strony płata wyhaftowany został portret generała Władysława Andersa i logo szkoły. Na drugiej zaś widnieje polskie godło i napis “Niepodległa” – symbol obchodów setnej rocznicy obchodzenia niepodległości przez Polskę.

Kolejnym punktem programu był wernisaż prac.

Młodzież z Maceraty i okolic miała na celu przybliżyć włosko-polskim przyjaciołom wybitnych Polaków. Często są to postacie bardzo popularne, ale których polskie pochodzenie jest nieznane na międzynarodowej arenie. Zadaniem tych młodych artystów było zapoznać się z biografią jednego sławnego Polaka, aby potem przelać swoje wrażenia, uczucia i informacje o nim na papier, masę solną lub wyrazić jakąkolwiek techniką wspaniałość tejże postaci. Goście zostali zaskoczeni fantazją i zdolnościami manualnymi.

Czterdzieści prac o różnych formatach i stylach zostało wykonanych zgodnie z projektem współfinansowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Intensywnie pracowały nauczycielki Joanna Cieślak, Anna Czerwińska, Anna Siek, Anna Traczewska, Iwona Żabowska oraz Alicja Rosada, aby wystawić galerię prac plastycznych swych podopiecznych, jednak bez pomocy włoskiej męskiej ręki (Alessandro e Fabio) nie odniosłaby ona takiego sukcesu. Szkoła Anders w Maceracie, chciała przedstawić młodych artystów i ich “małe dzieła” szerszej publiczności i dlatego udostępniła, krótki reportaż online.

Wyrazy wdzięczności dla Mauro Radici realizatora obu tych multimedialnych prezentacji.

W grudniowy wieczór, w przedstawieniu jasełkowym, nie mogło zabraknąć betlejemskich postaci mówiących po polsku.

Nie mogło zabraknąć polskich kolęd, polskiej szopki i choinki. Nie mogło zabraknąć elementów polskiej wieczerzy na białym obrusie, pod którym pachniało sianko. Wigilijny wieczór w polskiej szkole to przede wszystkim opłatek święty, którym pani Konsul podzieliła się jak matka, ze swoimi dziatkami i rodzinami Szkoły Anders. Wśród rozmów rodaków i ich włoskich przyjaciół uczniowie przygotowywali świąteczne kartki, aby wypisać w nich po polsku okolicznościowe życzenia i wysłać do rodziny mieszkającej w Polsce. Ich pracowitość i zaangażowanie wynagrodził Święty Mikołaj zostawiając worek prezentów. Nikt nie wyszedł z pustą ręką, ale z sercem wypełnionym emocjami i polską atmosferą.


Zdjęcia: rodzice i nauczyciele Szkoły Anders.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

63 − = 56