CICHA NOC ŚWIĘTA NOC… czyli Wigilia w Mulino

Wigilia Bożego Narodzenia to najpiękniejsza polska tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. W tym dniu wszyscy są spragnieni rodzinnej atmosfery, by wspólnie przełamać się opłatkiem, spożyć postne potrawy i pośpiewać kolędy.

Tradycja dzielenia się opłatkiem sięga do czasów pierwszych chrześcijan, którzy spożywali eulogie czyli niekonsakrowany chleb ofiarny, symbol miłości i jedności. W Polsce obyczaj ten datuje się od XVII w.

Stowarzyszenie “Via dell’Ambra” zorganizowało polską wigilię w Mulino dla polskiej diaspory w Emilii Romanii. Na spotkanie przybyli Polacy z Bolonii, Reggio Emilia, okolic Modeny oraz Ferrary.

Do Włoch przybyli z Poznania, Lublina, Jeleniej Góry, Giżycka, Bydgoszczy, Ostrowca, Sandomierza i Zamościa. Każdy z gości przyniósł danie wigilijne swojego  regionu. Mimo że potrawy wigilijne, są zróżnicowane, w każdym regionie tona każdym stole króluje mak. Polacy nie wyobrażają sobie wigilii bez opłatka, ryby,pierogów i makowca.

Aby wprowadzić w świąteczny nastrój i przybliżyć obecnym Włochom czym jest dla Polaka rodzinna tradycja, odczytano w jęz.włoskim fragment powieści Reymonta“CHŁOPI”.

Przełamanosię opłatkiem, złożono sobie na wzajem życzenia. A potem nastąpił moment spożycia wigilijnych potraw takich jak: barszczyk czerwony, krokiety i pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, śledzie, racuchy, kompot z suszu i makowiec.

A gdy zabrzmiały akordy gitary rozpoczęło się kolędowanie. Dlakażdego Polaka każda tradycyjna kolęda to spuścizna dawnych wieków,która zawiera wiele elementów polskiego temperamentu, rytmy polskich tańców. Motywy kolęd można odnaleźć w twórczości Chopina czy Moniuszki.

Kolędy stanowiły od zawsze dziedzictwo kulturowe, a w wieczór wigilijny radowały serca Polaków rozsianych po całym świecie. I tak było tym razem w Mulino.

Podczas tej polskiej wigilii poznały się osoby znające się tylko z portalu internetowego. Spędziły one czas na miłych pogaduszkach. Można śmiało powiedzieć, że tego typu spotkania, a w szczególności takie wigilijne spotkanie, pogłębiają więzi narodowe między Rodakami na emigracji. Nie pozostaje nic innego jak podziękować przybyłym do Mulino. Gościom jak i Gospodarzom i organizatorom za to miłe spotkanie i zakończyć słowami przyśpiewki :

“ZA KOLĘDĘ DZIEKUJEMY, ZDROWIA, SZCZĘŚCIA WAM ŻYCZYMY “

                                            Anna Pankowska “VIA dell’AMBRA” Savignano s/P
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *