ANKONA: Pierwsze święta Bożego Narodzenia w auli Anders i wspólna wystawa prac dzieci z Maceraty, Perugii i Ankony.

Szkoły Anders w Maceracie, Perugii i Ankonie właśnie zakończyły trzeci i ostatni etap swej wystawy zorganizowanej z okazji setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.


W Ankonie, 16 grudnia o godzinie 17.00 odbył się wernisaż, który był podsumowaniem projektu pod tytułem “100 lat wolnej Polski w oczach dzieci”. Wszystkie trzy aule z Marche i Umbrii, zgromadziły prace swoich uczniów, aby wspólnie przedstawić je w ankońskiej auli polsko-włoskich dzieci. Perugia przygotowała je o cudach geograficznych i folklorze polskim, Macerata o Sławnych Polakach, a Ankona o polskiej muzyce i tradycjach.


Tu nastąpiło podsumowanie projektu współfinansowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

W obecności pani Agaty Ibek-Wojtasik Konsul RP z Rzymu, pani Cristiny Gorajskiej Konsul Honorowej RP w Ankonie, pani Marii Teresy Bulhak-Jelskiej przewodniczącej Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche, członków tego stowarzyszenia, nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Anders z Ankony wprowadzony został sztandar i odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Nauczycielki Maja Mielcarska i Katarzyna Stroińska wraz z Martą Mikulską przygotowały dzieci do odśpiewania kilku kolęd. Uczniowie przebrani w tradycyjne stroje, staropolskie kontusze z uśmiechem na ustach odbierały od swoich pań i z rąk pani konsul pamiątkowe dyplomy oraz książki za udział w projekcie.

Z Perugii i Maceraty przyjechali przedstawiciele grona pedagogicznego bliźniaczych szkół Anders. Dzień ten był więc momentem kiedy wszystkie aule zaprezentowały wspólnie trzy tematy swojej wystawy, ale i możliwością wspólnego przełamania się opłatkiem w rodzinnej atmosferze. Magiczną była chwila, kiedy to “głowa tej rodziny” Maria Teresa Bulhak-Jelska wyraziła słowa uznania i podziękowała za pracę tym wspaniałym kobietom, które zgromadziły się wokół niej i dla edukacji polsko-włoskich dzieci w Marche i Umbrii poświęcają swój czas. Dają z siebie wszystko, tak jak to robiły ponad 100 lat temu ich antenatki.

Była to pierwsza tego typu uroczystość zorganizowana w Ankonie. Dzieci świetnie się spisały. Przedstawione prace wzbudziły podziw zwiedzających. Tradycyjne kanapki ze smalcem, z pasztetem, piernik, jak i sernik znalazły swoich amatorów.

Nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu, toastu za niepodległą Polskę i świątecznych życzeń, aby 2019 rok przyniósł wiele dobrego Polonii włoskiej.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

67 − = 66