Wystawa 100 szopek w Watykanie

Tego roku po raz pierwszy 43. edycja Międzynarodowej Wystawy 100 Szopek Bożonarodzeniowych odbyła się nie jak dotychczas w starym klasztorze kościoła Santa Maria del Popolo, a w salach Pontificio Consiglio przy Alei Zgody . 

Opiekę nad wystawą przejął „Pontificio Consiglio per la Nuova Evangelizzazione”. Twórczyni inicjatywy p. Mariacarla Menaglia po ponad 40 latach zrezygnowała ze swojej działalności przekazując ją władzom watykańskim. 

Adoracja szopek jest wpisana w kulturę chrześcijańską już kilkaset lat. Celem p. Menaglia oraz jej nieżyjącego już ojca było rozpowszechnianie tej pięknej tradycji, która rozpoczęła się od genialnego pomysłu Św. Franciszka z Asyżu. To właśnie on utworzył pierwszą szopkę na świecie. 
Co roku spośród wielu napływających szopek było wybieranych 100 najpiękniejszych, pochodzących z różnych stron świata, ponieważ wystawa jest otwarta dla wszystkich.

Z czasem liczba szopek  wystawionych w salach Santa Maria del Popolo  powiększyła. Ilość przysyłanych eksponatów byłą przeogromna. Cyfra „100” stała się symboliczna. 
W tym roku zostało wystawionych 126 szopek.

Wiele z nich pochodzi z bardzo dalekich zakątków świata jak np. z Hondurasu, Tajwanu czy Panamy. Charakteryzują się oryginalnym, niecodziennym wykonaniem.

Wśród najpiękniejszych szopek można podziwiać te, które są wykonane np. z włoskiego makaronu, trzciny, wełny, kamienia, drewna albo żelaza. 


Najbardziej poruszającym dziełem jest szopka zaprezentowana przez fundację terapeutyczną” Villa Maraini”, zajmującą się resocjalizacją osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu i hazardu. 
Szopka jest przedstawiona jako więzienie, w którym pośród obskurnych cel, rodzi się malutki Jezus  przynoszący nadzieję tam, gdzie jej brakuje, światłość tam, gdzie króluje ciemność i miłość tam, gdzie dominuje nienawiść…

Wystawa znajduje się w bocznej uliczce, odchodzącej od Via della Conciliazione – w sali Piusa X przy Via dell’Ospedale 1. 
Jest czynna codziennie od 10.00 do 20.00, jedynie 24 i 31 grudnia wystawa będzie otwarta do godz. 17.00. Można ją zwiedzać do 13 stycznia 2019 r. Wstęp jest gratis. 


Korespondencja z Lacjum Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

88 + = 96