Zawód Modelka: Nie daj się konkurencji – poznaj sekrety sukcesu

Co sezon przyjeżdżają do każdej z dziesiątek agencji w Mediolanie setki modelek. Co to oznacza? Tysiące twarzy. Mimo to, przez lata pracy, do dziś pamiętam każdą modelkę która, wyróżniła się choć pod jednym z poniższych:

  1. Wizerunek. Bądź swoją najlepszą wizytówką. Postaw na klasę. Wypielęgnowane włosy, cera, dłonie, stopy. Delikatny i naturalny, ale zawsze wykurowany makijaż. Starannie dobrany, kobiecy bądź oryginalny strój. Nigdy wulgarna, bądź krzykliwa. Niech Twoja świeżość i dbałość o detal mówią o Tobie zanim przemówisz Ty.
  2. Profesjonalność. Wydaje się banalne, ale może dać Ci ogromną przewagę nad przytłaczającą konkurencją. Punktualność, maniery, profesjonalność. Obdaruj wszystkich Twoim uśmiechem, bądź zawsze przygotowana i o czasie a nawet przed, a Twój booker zrozumie od razu, że może Ci zaufać. Będzie polecał Cię swoim ulubionym klientom wiedząc, że nie dasz plamy. Castingi? Kto pierwszy ten lepszy. Kiedy zobaczysz kilometrowe kolejki – zrozumiesz.  
  3. Osobowość. Skoro zaszłaś tak daleko, jesteś odważna i potrafisz walczyć o spełnienie Twoich marzeń. Jesteś wyjątkowa, więc daj się poznać. Zainwestuj w naukę języka: angielski czy włoski, na dobrym poziomie pozwoli Ci zapoznać się bliżej z Twoim bookerem, klientami i fotografami. Wiele szans na współpracę rodzi się za kulisami. Zyskasz przyjaciół, ale i kontakty i możliwości rozwoju kariery, których nie dadzą ci same castingi.
  4. Inicjatywa. Jeśli zależy Ci na prawdziwym sukcesie nie pozwól prowadzić się za rękę. Bierz aktywnie udział w tworzeniu Twojej kariery. Sprawdzaj z jakimi klientami dostajesz castingi, zerkaj jakie dostają inni w agencji a nawet poza. Agent nie jest nieomylny, a agencji w Mediolanie krocia. Wyszukuj i śledź fotografów na Instagramie, sprawdzaj tych, z którymi organizują Ci testy. Wymagaj tego co najlepsze. Miej na oku Twój “statement” (listę kosztów i prac). Agencja wypłaci Ci twoją gażę jedynie gdy spłacisz wszystkie długi (kierowca, apartament, druki, biurokracja, kieszonkowe itp). Nawet jeśli nie zależy Ci na pieniądzach a na sławie, wiedz, że jedno bez drugiego nie ma racji bytu. Modelki, które się angażują, dbają o standard prac i zarabiają są jak pociągi szybkiej prędkości – jadą na innym torze: dostają lepsze castingi, widzą lepszych klientów, to jak efekt domino. Stań się profesjonalistką, która świadomie kieruje swoją karierą.
  5. Asertywność. Zawód modelki ma pewne “przywileje”. Piękne kobiety to darmowa reklama, więc często zapraszane są do lokali, restauracji, dyskotek – za darmo. Wystarczy, że zgodzisz się raz, a telefon nie przestanie dzwonić. Korzystaj z tego przywileju ostrożnie. Ciągłe jedzenie w knajpach, choć najbardziej ekskluzywnych, wpłynie natychmiast na Twoją sylwetkę, a nocne życie zakrapiane cocktailami zostawi ślad nie tylko na sylwetce, ale i cerze, już po paru zarwanych nocach. Korzystając z tych “przywilejów” zaoszczędzisz na wydatkach, ale przestaniesz być własną wizytówką i ten poranny casting wygra konkurencja.  

Zuzanna Szantar – [email protected] 
Porady i konsultacje indywidualne. Profesjonalne doradztwo w kwestii logistyki i organizacji pracy modelki.  
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

91 − = 83