Ankona: Historia Ireny Sendler na scenie Teatru delle Muse

Ankona: 28 stycznia 2018 w teatrze Ridotto delle Muse przy współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Ankonie i Nowym Stowarzyszeniem Polsko-Włoskim w Marche, wystawiony został spektakl zatytułowany: Irena Sendler. La terza madre del ghetto di Varsavia.

Grupa teatralna,  pod tą samą nazwą, złożona z zawodowych aktorów powstała w 2016 roku dzięki reżyserowi, aktorowi i pisarzowi – Roberto Giordano – znanemu na scenach Neapolu. To właśnie on w dniu śmierci Ireny, 12 maja 2008 roku, w internecie szukał informacji o kobiecie, która uratowała ponad 2500 dzieci od zagłady.

„Znalazłem również książkę Anny Mieszkowskiej, dziennikarki która przeprowadziła wywiad z naszą bohaterką” – mówi Roberto Giordano – „W 2016 roku widziałem film o Elżbiecie Ficowskiej, która urodziła się w getcie warszawskim i uratowana jako 6 miesięczne dziecko dziś ma 77 lat. Usłyszany wywiad z tą kobietą zmobilizował mnie do aktywnej pracy w celu wystawienia jej historii na scenie. Powiedziałem sobie, że ja muszę pokazać ten dramat publiczności. Zacząłem gromadzić informacje i w końcu, latem 2015 roku, odrzuciłem propozycję pracy w jednym z największych teatrów Neapolu i zdecydowałem  się wystawić moją sztukę. Napisałem dramat o Irenie Sendler, przedstawiłem projekt w gminie miasta, ale nie dostałem odpowiedzi. Nie poddałem się, pomimo braku funduszy, zacząłem wybierać aktorów, kupować kostiumy, przeprowadziłem pierwsze próby, zaciągając nawet pożyczki. Tydzień przed debiutem przedstawienia asesor wydziału kultury z urzędu miasta skontaktował się ze mną i zachwycony projektem zobowiązał się, że fundusze miejskie pokryją koszty spektaklu. I odtąd pojawiły się sukcesy. Naszą sztukę widzieli nawet przedstawiciele Ambasady RP w Rzymie. Zgromadzony materiał w postaci książki jaką napisałem cieszy się dużym zainteresowaniem i stąd też ukazało się jej już trzecie wydanie. Spotkania autorskie odbyły się w wielu miastach włoskich, ale i w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci w 2018 roku. Książka została przetłumaczona na język polski.”

Spektakl został również wystawiony w Krakowie i Warszawie, w czerwcu ubiegłego roku. Wśród publiczności były osoby, o których mówi sztuka – dzieci, a obecnie dojrzałe osoby, uratowane przez Irenę Sendler. Wzruszone przedstawieniem dramatu i brawurą aktorów, odwiedziły artystów za kulisami. Niezapomniane wrażenia.

„Było to dla mnie wzruszające” – mówi Roberto – „odwiedzić warszawskie getto osobiście, ale przede wszystkim poznać ludzi, których historię znałem tylko z materiałów zbieranych od lat. Uścisnąć dłoń tym, którzy przeżyli tę tragedię. To spotkanie przekazało nam aktorom tyle energii, że obecnie wystawiając naszą sztukę mamy wiele satysfakcji i determinacji. Byliśmy już gośćmi na scenach w Bari, w Rzymie, w Neapolu, w kilku miastach regionu Marche. Przedstawiliśmy historię Sendler już około 40 razy. Naszą publicznością często są uczniowie szkół.”

Dziękujemy pani Cristinie Gorajski – Konsul Honorowej RP w Ankonie, za możliwość wystawienia sztuki właśnie tu, w Teatro delle Muse. Już w Krakowie zasygnalizowano nam, że jest to osoba energiczna. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni i cieszymy się, że wzbudziliśmy zainteresowanie wśród publiczności nie tylko włoskiej, ale i polsko-włoskiej. Nasze kolejne spektakle będą wystawione w Salerno 30 stycznia i 4 lutego w Teatro delle Arti, zapraszamy.

Redakcja portalu “Polacy we Włoszech”, dziękuje za rozmowę i życzy wielu sukcesów, w podtrzymywaniu pamięci o Irenie Sendler.

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *