Laserowa czy atramentowa? Wybieramy drukarkę do domu.

Drukarka to urządzenie, które w domu niejednokrotnie okazuje się być bardzo użyteczne i bez którego czasem trudno się obejść. Ilość dostępnych na rynku urządzeń potrafi zaskoczyć i przysporzyć klientowi problemów z wyborem tego właściwego. Zasadniczo jednak w przypadku drukarek przeznaczonych do użytku domowego zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego modelu urządzenia, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaki typ drukarki będzie nam najlepiej służył – atramentowa czy laserowa. Oto kilka przydatnych informacji na temat każdej z nich.

Drukarka atramentowa a laserowa – najważniejsze różnice

Podstawową różnicą między drukarką laserową a atramentową jest sposób ich działania. Wydruk laserowy odbywa się dzięki wykorzystaniu światła lasera lub diody led do naelektryzowania bębna światłoczułego. Ten przepuszcza odpowiednią ilość tonera przez nagrzany do ponad 200℃ element zwany fuserem i nanosi go na kartkę.

Drukarka atramentowa wyposażona jest natomiast w głowicę wypełnioną tuszem. Głowica ta przesuwa się w trakcie drukowania, nanosząc precyzyjnie na papier zawartość drukowanego dokumentu.

Jeśli chodzi o cenę każdego z urządzeń, zazwyczaj korzystniej wypadają drukarki atramentowe. Jak wyjaśnia jednak Emanuela Łapińska ze sklepu DrTusz.pl, jest to pozorna osczędność – dobra drukarka atramentowa nie należy do najtańszych, ale jeśli już zdecydujemy się na model z niższej półki cenowej, często okazuje się, że koszt eksploatacji jest bardzo wysoki a wymiana tuszu na nowy jest po prostu nieopłacalna. Warto więc zainwestować w drukarkę laserową, której utrzymanie z kolei jest zdecydowanie tańsze.

Dla kogo drukarka atramentowa?

Dzięki precyzji głowicy drukującej, drukarka atramentowa świetnie sprawdza się przy wydrukach kolorowych i takich, w których zależy nam na wysokiej jakości i to po nie najchętniej sięgają osoby, które w domowych warunkach drukują grafiki czy zdjęcia. Jeśli więc koszty eksploatacji są sprawą drugorzędną, warto wybrać ten właśnie typ.

Należy jednak pamiętać, że drukarka atramentowa powinna być używana regularnie, a nie tylko od czasu do czasu. Wszystko przez tendencje do wysychania głowicy. Kiedy tak się stanie, koszt naprawy tego elementu jest wysoki i często bardziej opłacalny okazuje się zakup nowego urządzenia.

Drukarka laserowa – lepszy wybór?

Zasadniczo drukarka laserowa nie generuje tak wysokich kosztów utrzymania, jak drukarka atramentowa. Tonery, wykorzystywane w drukarkach laserowych nie zasychają, więc drukarka może stać bezczynnie przez długi czas i nawet po kilku miesiącach będzie pracować tak samo dobrze. Druk pochodzący z urządzenia laserowego jest także trwalszy i odporniejszy na upływ czasu.

Niestety niski koszt eksploatacji dotyczy drukarek czarno-białych. Jeśli zależy nam na kolorowych wydrukach, musimy liczyć się z wyższą ceną i urządzenia i tonerów. Chociaż na rynku dostępne są wysokiej jakości zamienniki tonerów, które są dużo tańsze niż oryginały, warto mieć na uwadze, że z drukowaniem wysokiej jakości dokumentów kolorowych zdecydowanie lepiej poradzi sobie drukarka atramentowa.

Na domowe potrzeby, takie jak wydrukowanie biletu czy szkolnych notatek w zupełności wystarczy monochromatyczna drukarka laserowa, do której wspomniane zamienniki są łatwodostępne i przystępne cenowo.

Podsumowanie

Wszystko zależy od tego co i w jakiej częstotliwości zamierzamy drukować. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, drukarki laserowe zdecydowanie wypadają korzystniej, chociaż jednocześnie cena urządzenia bywa dużo wyższa niż drukarki atramentowej. Ze względu jednak na brak problemu zasychającej głowicy, drukarka laserowa jest dobrą inwestycją, która posłuży nam przez  wiele lat. Na drukarkę atramentową warto zwrócić uwagę jeśli priorytetem jest wysokiej jakości kolorowy wydruk, nawet kosztem relatywnie wysokich kosztów utrzymania. Decyzję zakupową najlepiej więc podjąć kierując się nie ceną, a podstawowym przeznaczeniem urządzenia.

Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem DrTusz.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *