Spektakl o Starym Doktorze w Bolonii

Kiedy znowu będę dzieckiem. Historia Janusza Korczaka

W Muzeum Żydowskim w Bolonii 3 lutego o godzinie 16 możemy zobaczyć spektakl muzyczny poświęcony  Henrykowi Goldszmicie, znanym na całym świecie pod pseudonimem Janusz Korczak.

O Starym Doktorze, jak sam lubił siebie nazywać, polsko-żydowskim lekarzu, pedagogu, pisarzu i działaczu społecznym, powstało wiele utworów i prac. W Bolonii nie można przeoczyć spektaklu muzycznnego o włoskim tytule „Quando ridiventerò bambino. Storia di Janusz Korczak” przygotowanego przez  Matteo Matteucci. To hołd dla „zwykłego bohatera”, którego nie sposób zapomnieć.

Tak wyjście z warszawskiego getta dzieci i Janusza Korczaka zapamiętał Władysław Szpilman:

Chyba 5 sierpnia (…) przypadkowo stałem się świadkiem wymarszu Janusza Korczaka i jego sierot z getta (…). Spędził z nimi długie lata swojego życia i teraz, w ich ostatniej drodze, nie chciał ich zostawiać samych. Chciał im tę drogę ułatwić. Wytłumaczył sierotom, że mają powód do radości, bo jadą na wieś (…). Gdy spotkałem ich na Gęsiej, dzieci, idąc, śpiewały chórem, rozpromienione, mały muzyk im przygrywał, a Korczak niósł na rękach dwoje najmłodszych, także uśmiechniętych, i opowiadał im coś zabawnego

Janusz Korczak, teoretyk i praktyk wychowania, twórca oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania był wierny swoim poglądom aż do śmierci w obozie zagłady w Treblince.

Jego myśl pedagogiczna znana jest na całym  świecie, a on sam jest przedstawiany jako prekursor ruchu na rzecz praw dzieci. Nie popierał żadnej  ideologii politycznej lub edukacyjnej. Jego nowoczesne pomysły pedagogiczne wyrastały z praktyki, chociaż był także dobrze zorientowany w nurtach pedagogicznych i psychologicznych swojej epoki.

Dla dzieci napisał m.in.: Mośki, Joski i Srule, Józki, Jaśki i Franki, Sława, Król Maciuś Pierwszy, Król Maciuś na wyspie bezludnej, Bankructwo małego Dżeka, Prawidła życia, Kajtuś czarodziej, Uparty chłopiec. Życie Ludwika Pasteura, Ludzie są dobrzy i Trzy wyprawy Herszka.

Inne znane publikacje to m.in. Jak kochać dziecko, Prawo dziecka do szacunku, Sam na sam z Bogiem, Kiedy znów będę mały i Pedagogika żartobliwa).

Wejście na spektakl jest bezpłatne.

MEB – Museo Ebraico di Bologna, via Valdonica 1/5 https://www.museoebraicobo.it/it/eventi/giorno-della-memoria-2019-spettacolo-musicale-la-straordinaria-storia-di-janusz-korczak

Korespondencja: Ewa Trzcińska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − = 13