Włoski rząd wprowadza specjalny zasiłek – dochód podstawowy

Włoski rząd zatwierdził w budżecie środki na specjalny zasiłek dla najbiedniejszych, zwany dochodem podstawowym (reddito di cittadinanza).

Świadczenia mają być gwarantowane osobom ubogim, bezrobotnym, biedniejszym emerytom, oraz imigrantom.

Wysokość miesięcznego dochodu podstawowego wynosić będzie
maksymalnie 780 euro netto na osobę lub do 1330 euro netto na rodzinę (3 osoby dorosłe+2 dzieci). Minimalne świadczenie wynosi 480 euro.

Świadczenia będą wypłacane już następnego miesiąca od złożenia podania (jeśli zostanie uwzględnione). Maksymalny termin otrzymywania dochodu wynosi 18 miesięcy, po czym przewidziana jest kontrola, i jeśli sytuacja się nie zmieniła, można ubiegać się o przyznanie świadczenia na kolejne 18 miesięcy.

Pieniądze z przyznanego dochodu będą pobierane poprzez specjalną kartę płatniczą RDC CARD wydaną przez pocztę włoską.

Osoby, które chcą się ubiegać o dochód podstawowy muszą złożyć dokumentację poświadczającą dochód roczny ISEE mniejszy niż 9360 euro. Także cudzoziemcy mieszkający na stałe we Włoszech od co najmniej 10 lat są uprawnieni do złożenia wniosku. Są jednak dodatkowe ograniczenia, które dotyczą wartości posiadanych nieruchomości oraz kapitału finansowego.

Ubiegający się o dochód podstawowy muszą złożyć formularz wniosku do urzędu INPS, urzędu Caf , a także online, na stronie, która będzie czynna już od przyszłego tygodnia – zapewnił vicepremier Luigi Di Maio.

Osoby, które otrzymają prawo do świadczenia, pozostaną w stałym kontakcie z lokalnymi urzędami pracy, które muszą zapewnić im obowiązkowe szkolenia zawodowe i przekwalifikowania. Beneficjenci dochodu podstawowego nie mogą odmówić 3 ofert pracy, w kolejności: w promieniu 100 km i 250 km od miejsca zamieszkania, i wreszcie oferty z całego kraju.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *