Ambasador RP i lekcja historii Polski we włoskim liceum

To już nie pierwszy raz kiedy to Instytut im. Alberico Gentili z San Ginesio zwrócił się z prośbą do Anny Traczewskiej – dziennikarki polonijnej, korespondentki portalu “Polacy we Włoszech” w Marche, założycielki i nauczycielki Szkoły Anders – o przybliżenie historii powojennej Polski.

Na zaproszenie pani profesor Federyki Esposito dnia 31 stycznia 2019 przybyła ona w towarzystwie pana Piotra Nowiny-Konopki, Ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim w latach 2013-2016.

Polskich gości przywitał burmistrz miasta San Ginesio Giuliano Ciabocco, dyrektor placówki Giorgio Gentili i wicedyrektor Giuliano Valeri. Salę wypełnili młodzi ludzie, a każdy z nich miał na szyi symboliczny krawat szkolny.

Jak można zainteresować dzisiejszą młodzież tak niełatwym tematem? Uwagę licealistów przyciągnął po pierwsze przedstawiony bogaty życiorys i doświadczenie dostojnego gościa: polski polityk, ekonomista, działacz społeczny, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm I, II i III kadencji. Od 2010-2012 roku dyrektor Parlamentu Europejskiego ds. kontaktów z Kongresem Stanów Zjednoczonych.

Po drugie, zaciekawił sposób w jaki polscy goście komunikowali z młodymi Włochami. Pani Anna przedstawiła historię społeczeństwa polskiego lat 1945-2019 chronologicznie i teoretycznie.

Pan ambasador, znając włoskie i polskie realia zaprezentował ten temat od strony praktycznej. Prosił studentów o postawienie się w sytuacji polskiego społeczeństwa. Opowiedział jak brał udział w tych kluczowych dla Polski historycznych momentach. Położył nacisk na wyciągnięcie wniosków z tego co przeżyła nasza cywilizacja, aby nie popełniać błędów w przyszłości. Stąd istotna rola lekcji historii w szkole i dowód na to jak pokoleniowa wymiana doświadczeń czyni te lekcje żywymi, niezapomnianymi i owocnymi.

Uczniowie klas drugich i czwartych liceum o kierunkach: językowym i nauk społecznych, z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wypowiedzi rzecznika prasowego nie tylko strony społecznej przy Okrągłym Stole, ale i przewodniczącego “Solidarności” Lecha Wałęsy w latach 1982-1989. Padły liczne pytania odnośnie ubiegłych lat, ale i dotyczące aktualnej sytuacji Polski.

Dojrzałość i ciekawość młodych słuchaczy zaimponowały wszystkim przybyłym. Niespodzianką był również krótki koncert fortepianowy w wykonaniu jednego ze studentów.

Tej nietypowej lekcji historii przysłuchiwali się z wielkim zainteresowaniem nie tylko uczniowie, ale i wykładowcy liceum. Wszyscy wdzięczni ambasadorowi za poświęcony czas i ciekawą wypowiedź zaprosili ponownie do odwiedzenia San Ginesio, górskiego miasteczka, które niestety dotknięte trzęsieniem ziemi w 2016 roku nie mogło pokazać swych architektonicznych wspaniałości.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Zdjęcia: Mauro Radici i Giuliano Valeri

Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *