Gdzie i co można zjeść w Bolonii – propozycje naszej korespondentki

Bolonia nie na próżno zwana LA  DOTTA, LA GRASSA, LA  ROSSA – (uczona, tłusta i czerwona) jest miastem uniwersyteckim już od wieków, o charakterystycznych czerwono-pomarańczowo-ceglastych barwach budynków, poza tym komunistyczna, i o treściwym jedzeniu.

Typowe najbardziej popularne bolońskie smaki to mortadela, lasagne, sos ragù (tagliatelle al ragù bolognese), tortellini in brodo (pierożki w rosole) ravioli di ricotta con burro e salvia (pierogi z nadzieniem twarogowym polane masłem z szałwią), kotlet po bolońsku cotoletta alla bolognese, friggione (długo smażona na małym ogniu cebula i pomidory), polpette con piselli (pulpety z groszkiem), a ze słodkości pinza bolognese (typowo bolońskie ciasto z marmoladą bolońską), raviole bolognesi (słodkie pierożki nadziewane marmoladą bolońską), mostarda bolognese, torta di riso (torcik ryżowy), salame di cioccolato (czekoladowe salami), sfrappole (podobne do naszych chrustów).

Typowe bolońskie wina to białe musujące pignoletto colli bolognesi, białe wino trebbiano i czerwone sangiovese i barbera. Skosztujemy tu także często na musujące czerwone Lambrusco di Modena.

Na sam początek proponuję odwiedzić Osteria del sole – TU SIE TYLKO PIJE! najstarszy bar boloński (od 1465 roku) przy vicolo Ranocchi, uczęszczany przez tubylców i turystów, gdzie obecnie można nawet przynieść coś do jedzenia a na miejscu zamówić tylko coś do picia. Serwują tu typowe wina i piwa. Szklaneczka wina w cenie już za 2,00, 2,50 i 3,00 euro w zależności od rodzaju wina. Na wejściowych drzwiach widnieje wyraźny napis chi non beve e pregato di stare fuori – Niepijący proszeni są o pozostanie na zewnątrz.

Gdzie dobrze zjeść lokalne specjalności?

Na posmakowanie wędlin i serów  polecam  „La prosciutteria” przy via Oberdan 19  oraz  „Tamburini” via Caprarie 1.

Na obiad lub kolację najlepiej udać się do lokali typu osteria, lub trattoria, np. smacznie i niedrogo serwują w Osteria della orsa przy via Mentana 1, lub Trattoria bolognese przy  via Mille 5 , lub Trattoria Valerio -via Avesella 10 oraz Trattoria Tony – via Augusto Righi 1.

Dobrą pizzę zjecie w Spacca Napoli via san vitale 45, Bella Napoli – via san Felice 40,  lub „w biegu” pod dwoma wieżami, polecam pizzę w kawałku w Pizzeria due torri -Strada Maggiore 3.

 Na Mercato delle Erbe, Via Ugo Bassi 23/25-  znajdziecie kilka lokali usytuowanych   na byłym starym targowisku warzywnym, gdzie można dobrze zjeść i napić się piwa czy wina.

Polecam także Mercato di mezzo – via Clavature 12  – kilka lokali pod jednym dachem znajdziecie smakowite różności, a na 1 piętrze pizzę.

Koniecznie trzeba udać się  starymi  ulicami  miasta na  via delle Pescherie Vecchie, degli Orefici, Clavature…, gdzie poczujecie klimat Bolonii, zobaczycie niewielkie sklepiki tutejszych kupców, oraz wiele przytulnych choć tłocznych  lokalików z tutejszymi przysmakami.  

Cennik  przeważnie znajduje się na drzwiach lub w widocznym miejscu więc radzę zapoznać się z nim przed wejściem by nie było przykrych niespodzianek. Radzę nie brać całego zestawu,  wystarczą przystawki plus pierwsze albo drugie danie. Porcje są dosyć syte, więc tym sposobem zapłacimy około 25-30 euro za osobę. Butelka wina kosztuje średnio od 16 euro wzwyż, ale często możemy zamówić vino di casa winow karafce z lokalnych winnic,  za którego litr średnio zapłacimy około 8 euro .

W Bolonii obowiązuje wszędzie coperto, tzw. nakrycie stołu, cena waha się od 2 nawet do 8 euro, ale wyższe ceny są pobierane przeważnie w restauracjach ekskluzywnych, więc np. w pizzerii zapłacimy ok. 2-2,5 euro, a w osterii czy trattorii około 2,5/4,00 euro.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *