5 zasad efektywnej pracy w domu

Jesteś zawodowym freelancerem? A może praca zdalna to Twój sposób na dodatkowy dochód? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zwiększyć efektywność pracy w domu.

Odpowiednie zarządzanie czasem to wyzwanie dla każdego pracownika. Szczególnie, gdy postanowisz przenieść swoje miejsce pracy z „zacisznego” biurowca do własnego domu. Taka opcja, na pierwszy rzut oka, wydaje się świetnym rozwiązaniem – jednak rodzi też pewne niebezpieczeństwa.

W domu jesteś zdecydowanie bardziej narażony na różnego rodzaju „rozpraszacze”. Zgodnie z informacjami Dziennika Gazety Prawnej – rozpoczęcie faktycznej pracy, w sferze budżetowej, zajmuje do 40 minut. Oznacza to, że pracownik tej sfery przystępuje do swoich właściwych obowiązków ponad pół godziny po pojawieniu się na miejscu pracy.

Przy pracy w domu sytuacja może wyglądać podobnie. Co prawda swoją kawę spożywasz z reguły w samotności – jednak istnieje dużo innych rzeczy, które mogą ograniczyć Twoją efektywność. Największym wrogiem są serwisy społecznościowe. Rozpoczęcie „pracy” od zalogowania na Facebooka lub otworzenia Youtube to najszybsza droga do zmarnowania czasu.

1. Zasada dwóch minut

Jeżeli już „usiadłeś do pracy”- idź za ciosem. Zacznij od naprawdę drobnych rzeczy. Każdy z nas ma wiele obowiązków, które da się wykonać dosłownie w kilkadziesiąt sekund. Proste odpisanie na maila, sms-a lub wysłanie faktury do klienta da Ci poczucie spełnionego obowiązku i energię do dalszej pracy. W końcu zacząłeś pracować kilkanaście minut temu – a już ogarnąłeś wiele zaległych spraw.

2. Zrób checklistę

Nie lekceważ planowania. Jeżeli czegoś nie da się załatwić „od ręki” – taka czynność powinna zostać zapisana w Twoim zeszycie lub kalendarzu. Najpiękniejsze jest to, że po realizacji każdego zadania będziesz miał fizyczny obraz wykonanej pracy. Gdy pod koniec dnia spojrzysz do zeszytu i zobaczysz kilka wykreślonych pozycji – poczujesz prawdziwą dumę.

3. Ustal priorytety

Codziennie poświęć 5 minut na szybką ocenę, które z zaplanowanych na jutro czynności są rzeczywiście ważne i to od nich rozpocznij pracę. W pierwszych godzinach pracy Twój umysł będzie funkcjonował najlepiej, przez co łatwiej będzie Ci pokonać pojawiające się trudności.

4. Rozbij duży cel na małe kroki

Każdy duży cel rozbij na malutkie elementy, którymi da się zarządzać. Jeżeli napiszesz w zeszycie „założyć stronę internetową” lub „zrealizować zlecenie dla firmy X” – możesz od razu się poddać. Twoje cele powinny być możliwe do realizacji w ciągu jednego dnia pracy. Gdy zaplanujesz drobniejsze rzeczy – np. „napisać artykuł na stronę”, „stworzyć logo” lub „wyrenderować zdjęcie” – łatwiej zbliżysz się do upragnionego celu.

5. Nie daj się zwariować

Jeżeli nie udało Ci się wykonać planu – nie załamuj się. Oznacza to, że wyznaczasz sobie ambitne cele i z dużym prawdopodobieństwem osiągniesz sukces. Gdy udało Ci się wykonać 50% planu, następnego dnia spróbuj wykonać 51%. Pamiętaj, że poprawa efektywności to proces. Jeżeli poświęcisz mu nieco uwagi – Twoje wyniki będą niesamowite.

Artykuł powstał we współpracy z https://zarabiajnapisaniu.com/
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *