Niepokonana jak Mimoza

Już od teraz,  kolorem dominującym będzie żółty – kolor słońca, światła, radości, optymizmu  i  kwitnącej mimozy, która stanowi niepodważalny zwiastun nachodzącej wiosny.  Wzgórza Ligurii zażółciły się pięknie,  co na tle niebieskości morza stwarza, niebywałej urody kontrast. Ten piękny krzew, czasami osiągający wymiary całkiem sporych drzew będzie kwitł, mniej więcej do końca marca, pomimo tego że jego drobne kwiato-pąki, osadzone na wiotkich gałązkach są bardzo delikatne i szybko opadają.

We Włoszech, gałązkę mimozy wręcza się zwyczajowo paniom, w dniu ich święta, 8 marca, jako symbol kobiecej finezji, wrażliwości i czułości. Ale uwaga! Pozory mylą! Nie zawsze to co wiotkie jest jednoznacznie synonimem kruchości. Wystarczy spojrzeć na przysłowiową mimozę.

Jeśli chcielibyśmy opisać osobę posiadającą cechy kojarzące się z charakterem mimozy, przyszłaby nam na myśl osoba delikatna,  w negatywnym tego słowa znaczeniu, czyli  kapryśna, narzekająca, lalusiowata i przewrażliwiona na swoim punkcie.  I w tym miejscu powstaje nieporozumienie. Obserwując krzewy  kwitnącej wczesną wiosną  mimozy myślę sobie, że natura nie to miała na myśli. Gdy przyroda jest jeszcze głęboko uśpiona w zimowym letargu, co robi mimoza?  Kwitnie! Jako jedyna i to w okresie kalendarzowo uważanym za dosyć chłodny.

Jak widać z przytoczonego przykładu mimoza jest zaprzeczeniem tezy o  samej sobie, przykładem na to, że ważniejsza jest umiejętność  przystosowywania się do niesprzyjających warunków, elastyczność niż moc i siła za wszelką cenę. Wniosek jest taki, że im lepiej potrafimy przystosować się do mniej lub bardziej skomplikowanych sytuacji,  tym mamy większe szanse na przetrwanie, na znalezienie trafnych rozwiązań i nowych ścieżek. W drzewach jest mądrość, ich korzenie sięgają głęboko, po to aby gałęzie mogły zachować swobodę.  Takiej właśnie swobody i elastyczności życzę wszystkim czytelniczkom. 

Korespondencja z Ligurii: Dorota Czałbowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 28 = 38