Atrakcje województwa świętokrzyskiego

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego też to już najwyższa pora, aby powoli rozpocząć planowanie letnich podróży. Jeśli w tym roku zdecydujemy się na urlop w naszym malowniczym kraju z całą pewnością warto odwiedzić usytuowane bliżej południowej części Polski i bogate w rozmaite atrakcje województwo świętokrzyskie. Co czeka nas na miejscu?

Turystyczne atrakcje województwa świętokrzyskiego 

Całkiem niepozorne i być może często niedocenianie turystycznie województwo świętokrzyskie jest prawdziwą skarbnicą przyrodniczą i historyczną naszego kraju. Jeśli zatem jeszcze nie było Cię w tych rejonach, koniecznie zaplanuj parę dni wypoczynku z rodziną lub bliskimi właśnie w tym miejscu! 

Województwo świętokrzyskie znajduje się w południowej części centralnej Polski, zajmując powierzchnię ok. 12 tysięcy kilometrów kwadratowych. Województwo te leży w obrębie Wyżyny Małopolskiej w skład której wchodzi Wyżyna Kielecka oraz Niecka Nidziańska. Najbardziej znane miasta w tym rejonie to Kielce, Sandomierz, Busko-Zdrój oraz Skarżysko-Kamienna. W całym województwie świętokrzyskim nie brak atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Malownicza natura, liczne zabytki i ciekawa architektura to tylko jedne z wielu dostępnych tam niespodzianek. 

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu 

Województwo świętokrzyskie oferuje wiele urokliwych miejsc na łonie natury. To idealne miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Będąc w tych rejonach z pewnością nie można zapomnieć o odwiedzeniu słynnej w całej Polsce Jaskini Raj, znajdującej się w pobliżu Chęcin. Jest to niewielka wapienna jaskinia krasowa, której suma jej korytarzy wynosi 240 m. W województwie świętokrzyskim nie brak również atrakcji dla miłośników górskich wędrówek. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica licząca 612 m n.p.m. Niewielka wysokość sprawia, że jest to góra w sam raz dla najmłodszych jak i mniej wprawionych turystów. 

JuraPark Bałtów to natomiast miejsce dla wszystkich fanów „Parku Jurajskiego”. Liczne eksponaty dinozaurów przedstawione w skali 1:1, Prehistoryczne Oceanarium oraz Kino 5D przyciągają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W JuraPark Bałtów każdy będzie mógł poszerzyć swoją historyczną oraz geograficzną wiedzę, a wszystko to połączone jest z doskonałą zabawą i niezapomnianymi przeżyciami. 

Coś dla miłośników kultury, zabytków i architektury

W województwie świętokrzyskim nie brak oczywiście miejsc zabytkowych oraz historycznych. Obowiązkowym punktem pobytu w tych rejonach jest Zamek w Krzyżtopór w Ujeździe. Wyjątkowo dobrze zachowane i okazałe ruiny zamku zachwycą każdego przybysza, szczególnie podczas nocnego zwiedzenia, które jest dostępne dla turystów! Jednym z bardziej charakterystycznych miast w województwie świętokrzyskim jest Sandomierz z zabytkową starówką, rynkiem oraz gotycką wjazdową Bramą Opatowską. Jeśli zatem szukasz miejsca na obiad i kawę z rodziną lub przyjaciółmi z pewnością warto zawitać w te strony. Jednym z wartych odwiedzenia miejsc sakralnych jest natomiast Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Najbardziej charakterystycznym punktem całego kompleksu jest przypominająca ruiny zamku Golgota Wschodu, będąca upamiętnieniem wszystkich Polaków walczących i ginących za ojczyznę podczas II wojny światowej. 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel Bristol ze SPA.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *