„Od Halki do Rosemary” – rzymski koncert z okazji jubileuszu Moniuszki i Komedy

W Instytucie Polskim w Rzymie przy Via Vittoria Colonna, 31. marca 2019, miał miejsce koncert upamiętniający dwa ważne dla polskiej muzyki jubileusze: 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki oraz 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Tytuł koncertu „Od Halki do Rosemary” nawiązuje do bohaterek opery Moniuszki „Halka” i kołysanki Komedy z filmu Romana Polańskiego „Rosmary’s Baby”. Dobór repertuaru wynika z rekomendacji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który ogłosił rok 2019 Rokiem Moniuszkowskim, obie rocznice figurują też na liście obchodów Unesco 2019.

Monika Przygoda oraz Karolina Żuk

Projekt zrealizowały wspólnie 2 organizacje pozarządowe: Fundacja Pokolenia Pokoleniom z Polski i Stowarzyszenie Kulturalne Insieme z Włoch, aby zgodnie ze swymi założeniami statutowymi promować dorobek polskiej kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego w kraju i na świecie.

Celem koncertu było przypomnienie, jak wiele łączy Moniuszkę i Komedę. Każdy z tych wybitnych kompozytorów, tworzących w zupełnie różnej stylistyce i żyjących w różnych epokach, wykreował nową jakość w świecie muzyki. Stanisław Moniuszko uznawany jest za ojca „polskiej opery narodowej”, a Krzysztof Komeda za twórcę tzw. „polskiej szkoły jazzu”. Obu kompozytorów łączy też postawa niezgody na sytuację polskiej kultury w czasach, w których żyli. Moniuszko urodził się i zmarł w okresie rozbiorów, a jego utwory po powstaniu styczniowym objęto cenzurą. Komeda tworzył i interpretował muzykę jazzową w okresie „zimnej wojny”, dając tym wyraz buntu młodego pokolenia wobec powszechnie panującym i zalecanym trendom kultury socrealizmu. Moniuszko skomponował wiele oper, ponad 260 pieśni patriotycznych i kościelnych; Komeda stworzył niezliczone kompozycje jazzowe i muzykę do 68 filmów, m.in. Polańskiego, Wajdy, Skolimowskiego.

Barbara Czechmeszynska-Skowron Fundacja Pokolenia Pokoleniom, Bożena Wróblewska Insieme

Na program koncertu złożyły się 3 pieśni Moniuszki oraz dwa fragmenty opery „Straszny Dwór” w interpretacji polskiej śpiewaczki, sopranistki, Moniki Przygody, której na fortepianie towarzyszyła Karolina Żuk, oraz 3 kompozycje Komedy, do tekstów Agnieszki Osieckiej, zaśpiewane poetycko przez Karolinę Żuk. Ponadto pianistka tak zachwyciła publiczność interpretacją „Mazura” Moniuszki i kołysanki „Rosemary’s baby”, że po wielkich brawach wykonała jeszcze na bis „Etiudę rewolucyjną” Chopina.

Koncert został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Konsularnego Ambasady Polskiej w Rzymie, którą na koncercie reprezentował pan konsul Michał Drożniewski. Obecna była także pani Kamila Grzybowska-Kisiel, wicedyrektor Instytutu Kultury Polskiej, który użyczył swych pomieszczeń oraz przygotował poczęstunek dla gości.

Z Panem Konsulem RP, Michałem Drożniewskim

Rzymscy korespondenci TV Polsat, Urszula i Witold Rzepczak, przygotowali relację z koncertu, polski patron medialny „Gazzetta Italia” zamieścił informację w newsletterze, a patron medialny projektu, TVP Polonia, gościł w warszawskim studio programu „Halo Polonia” Barbarę Czechmeszyńską-Skowron z Fundacji Pokolenia Pokoleniom i Bożenę Wróblewską z Insieme, i Monike Przygodę, aby zapowiedzieć rzymskie wydarzenie. Organizatorzy planują kolejne koncerty w roku 2019 w Berlinie, Oslo, Warszawie, a także cykl wystaw i prezentacji, promujących malarzy pochodzenia polskiego, którzy zyją i tworzą poza Polską.

Autor: Barbara Czechmeszyńska-Skowron

Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *