Do wielkanocnej święconki i na stół. Jajko króluje!

Jajko to niezaprzeczalny produkt numer 1 na wielkanocnych stołach, nie wyobrażamy sobie bez niego świątecznego śniadania. Jest to doskonały okres dla jego producentów, a tu Polska liczy się wśród europejskich graczy  …

Z badania Barometr Providenta wynika, że Polacy są przywiązani do tradycji i Wielkanoc spędzą w rodzinnym gronie w domu. Na świątecznych stołach  będą jajka (92 proc.) oraz biała kiełbasa (68 proc.). W tym roku w sporze żurek czy barszcz biały, według odpowiadających  60 procent zje żurek , a barszcz biały 40 proc. Jeśli chodzi o ciasta to największą popularnością cieszą się makowiec i mazurek, 40 proc. wskazań badanych. W domach 18 proc. respondentów pojawi się również pascha.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podaje, że w Polsce produkujemy ponad 9 miliardów jaj, co stawia nas w czołówce w Unii Europejskiej. Według innych danych produkcja ta może wynosić nawet 13 miliardów sztuk rocznie. Ocenia się, że około jednej trzeciej krajowej produkcji eksportujemy z sukcesem nie tylko na rynki europejskie, ale także azjatyckie… Nasz eksport to nie tylko świeże jaja, ale także te w formie przetworzonej, wykorzystywanej do np produkcji ciast, makaronów czy sosów.

Jajka to najtańsze i najwartościowsze spośród produktów na stole Wielkanocnym… Nie ma drugiego pokarmu, który dostarczałby naszemu organizmowi tylu składników. Obecnie przez dietetyków określany jest jako wzorcowy produkt żywnościowy. W obowiązującej Piramidzie Zdrowego Żywienia jaja są  tej samej grupie produktów, co ryby i nasiona strączkowe. Powinny być w codziennym menu dzieci, kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią czy osób starszych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zjadanie dziennie jednego do dwóch jajek. Wreszcie obalony został mit, że cholesterol zawarty w żółtku jaja jest szkodliwy dla naszego zdrowia . Wręcz przeciwnie,  mogą nawet pomagać pacjentom z chorobami układu krążenia w obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów.

Jajko to niesamowity składnik menu – zawiera wszystkie niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy, witaminy A, D i E oraz z grupy B, żelazo oraz lecytynę a także  ksantofil i luteinę, które zapobiegają odkładaniu się złogów w ścianach tętnic. Jajka pomagają także w diecie, bo sycą na długo. Są łatwe w przygotowaniu i smaczne pod każdą postacią. Jednak poza Wielkanocą Polacy jedzą je zbyt rzadko, bo średnio 160 jaj rocznie. Jest to jeden z najniższych wyników na świecie. Przykładowo  Francuzi i Włosi zjadają ich średnio 215, Niemcy około 235, Słowacy 212, a Meksykanie 370 jaj na osobę rocznie!

Mamy teraz doskonałą okazję, aby ten wynik poprawić. Zajadajmy się jajkami, zwracajmy tylko uwagę na ich jakość i pochodzenie.

Smacznego!!!!

Korespondencja: Ewa Trzcińska – Dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *