Żeglarstwo. Sport dla najmłodszych

O żeglarzach mówi się jako o ludziach z pasją. I rzeczywiście sport ten potrafi wciągnąć i na długie lata stanowić sens życia wielu osób. Jeśli chcemy zarazić nasze dziecko tym hobby, powinniśmy zacząć to robić dosłownie od najmłodszych lat.

Pasja

Co do tego, że dziecko powinno mieć jakąś pasję, nie ma wątpliwości. Dobrze jest mu podsuwać jakieś możliwości, nie narzucając nic konkretnego, natomiast pokazując z jak najlepszej strony, aby same mogło wybrać, co interesuje go najbardziej. Żeglarstwo można praktykować już od najmłodszych lat. Na początku zabieramy dziecko na żagle rodzinne, oswajając je z wodą i naturą. Kiedy podrośnie, warto zapisać je na obóz żeglarski, gdzie nauczy się wszystkich podstaw żeglowania i „kierowania” jachtem.

Praca zespołowa

To, co jest największym pozytywem żeglowania to umiejętność pracy zespołowej. Dziecko od najmłodszych lat uczy pracy i funkcjonowania w grupie, w dodatku niekoniecznie tej samej, w której przebywa na co dzień. Żeglowanie jest aktywnością zespołową i wymaga nadprzeciętnej komunikacji oraz nawiązywania relacji międzyludzkich. Umiejętność ta, co oczywiste przyda się nie tylko na żaglach, ale w każdej aktywności, choćby w pracy czy w szkole. Umiejętność prawidłowego komunikowania się i nawiązywania relacji jest bardzo cenioną zaletą i nawet jeśli nasze dziecko nie pokocha żeglowania, to dla tej jednej umiejętności społecznej warto przemyśleć wysłanie go na żeglarski obóz.
Dziecko, nawet najbardziej zamknięte w sobie, będąc na rejsie turystycznym i przebywając z rówieśnikami na jednym jachcie, w obliczu konieczności współpracy otwiera się, poznaje swoje możliwości, wymusza na nim radzenie sobie w nowych sytuacjach. Żeglarstwo to także nauka samodzielności. Uczenie się nowych rzeczy oraz radzenia sobie z wyzwaniami. Samodzielność na żaglach jest podstawą. Nie chodzi tu tylko o samo pływanie. Dziecko musi nauczyć się przygotowywania sobie potraw, radzenia z praniem czy suszeniem ubrań. Wysyłając je na taki obóz, w rzeczywistości przygotowujemy je do codziennego życia i wszystkich związanych z tym wyzwań.

Przyroda

Żeglowanie to także codzienny kontakt z przyrodą. Umiejętność docenienia i rozróżniania poszczególnych zjawisk pogodowych czy zachowań natury. To kolejna umiejętność, która nie tylko rozwija młodego człowieka, ale też sprawia, że jest on po prostu lepszym człowiekiem. Ostatecznie żeglarstwo integralnie związane jest z przebywaniem na wodzie. Dziecko poznaje zalety oraz zagrożenia związane z pływaniem, przebywaniem w wodzie czy samym żeglowaniem. Oswojenie go z wodą i nauczenie podstawowych zasad bezpieczeństwa z pewnością zaprocentuje w przyszłości i pozwoli na uniknięcie wielu potencjalnych zagrożeń. Odpowiedzialność na wodzie to bowiem pierwszy krok do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Sam obóz żeglarski dodatkowo nie jest szczególnie drogi. Wiele firm rywalizuje bowiem w tej materii, oferując coraz lepszą jakość wypoczynku na korzystniejszych warunkach finansowych. Bez większych problemów znajdziemy odpowiednią ofertę w Internecie i jedyne co nam potem pozostaję to zapisać dziecko na wakacyjny wyjazd, który z pewnością będzie dla niego wielką przygodą, a być może początkiem miłości do żagli i pływania.

Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.