Czerwony alert pogodowy i powodzie w północno-środkowych Włoszech

Nietypowa wiosna czyni szkody i sieje zgrozę

Od wielu dni  panuje alarm pogodowy w niektórych włoskich regionach: obfite deszcze, grad, burze i silne  podmuchy wiatru, a do tego niskie temperatury nietypowe dla aktualnej pory roku. Najbardziej dotkliwe zaburzenia klimatyczne odczuli mieszkańcy regionu Emilia-Romagna. Alarm pogodowy został podniesiony na czerwony, z powodu  powodzi wywołanych wylewem rzek.

W krytycznej sytuacji znajduje się rejon Modeny z powodu wylania rzek Secchia i Panaro. W strefach zagrożenia zamknięto  szkoły i kilka mostów. Także rzeka Savio wylała w prowincji Forlì-Cesena. Oddziały straży pożarnej monitorują obiekty na zalanym terenie i niosą pomoc rodzinom, w miejscach, gdzie domy zostały odcięte od dróg, i mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Z powodów bezpieczeństwa została przerwana  linia kolejowa Bologna-Rimini między Forlì i Cesena gdyż po wylewie rzeki Savio, tory biegnące po moście, były prawie całkowicie zanurzone w wodzie. Zawieszono ruch pociągów dalekobieżnych i regionalnych. Technicy sieci kolejowych  monitorują sytuację. Trwa programowanie przejazdów pociągów z możliwymi objazdami, odwołaniami, a także dodatkowymi  usługami autobusowymi.

Włoskie media informują o innych regionach  Włoch – żółty alarm zgłoszono w Toskanii, natomiast w Ligurii służby ostrzegają przed nadchodzącą wichurą.

Dotkliwe zniszczenia plonów z powodu gradu miały miejsce w Apulii szczególnie w pobliżu Ginosa, Mottola i Castellaneta Marina, w prowincji Taranto, a także Valle D’Itria i część prowincji Bari.

Korespondencja z Emilii Romanii: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 + = 30